collapse

Reklama


Autor Wątek: eZLA - licencjonowanie w Somedzie  (Przeczytany 23030 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #45 dnia: Listopada 06, 2018, 11:16:19 am »
Wystawianie eZLA przez asystenta medycznego.

Chciałem się dowiedzieć czy KS-SOMED jest już przystosowany do wystawiania eZLA przez asystentów medycznych (pracowników rejestracji/pielęgniarki). Jeżeli tak, to w jaki sposób skonfigurować taki mechanizm i jak wygląda jego obsługa. Czy w instrukcji KS-SOMED albo biuletynach jest to opisane?
Chodzi o wykorzystywanie tylko bezpłatnych certyfikatów udostępnionych przez ZUS oraz z wykorzystaniem ostatnio wprowadzonej opcji zapamiętywania certyfikatów przez program, niezależnie od wykorzystywanego przez użytkownika stanowiska (konta w systemie windows).

PS. Wczoraj do właściciela przychodni dzwonił dyrektor oddziału ZUS żeby zacząć już wystawiać eZLA. We wrześniu tylko 45% zwolnień było wystawionych w formie elektronicznej. Czy są jakieś świeższe dane? Chyba nie jest dużo lepiej niż we wrześniu skoro już dyrektorzy oddziałów ZUS dzwonią i "proszą" o wystawianie eZLA. Widocznie "góra" ich też ciśnie.


edit: otrzymałem właśnie informację z Kamsoftu:
Cytuj
Taki pracownik będzie miał własny certyfikat. Będzie wymagana zmiana w systemie, polegająca na wskazaniu w imieniu którego lekarza aktualnie asystent pracuje (bo może być asystentem więcej niż jednego lekarza, a każdy lekarz będzie mógł mieć więcej niż jednego asystenta). Na dzień dzisiejszy funkcjonalność asystentów nie została udostępniona dla aplikacji gabinetowych. Asystenci mogą pracować wyłącznie na platformie PUE (WWW). ZUS planuje udostępnienie usług dla aplikacji gabinetowych na przełomie 1 i 2 kwartału 2019.
Informacja ukaże się w biuletynie.

Czyli jeżeli lekarz chciałby żeby to asystent w jego imieniu wystawił eZLA nie ma możliwości tego zrobić ani w KS-SOMED ani w żadnym innym programie gabinetowym :(
« Ostatnia zmiana: Listopada 06, 2018, 11:44:41 am wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #46 dnia: Listopada 06, 2018, 11:57:59 am »
Czyli jaja jak zawsze...

Michał a rejestrowałeś już kogoś w RAMie? ;-)

Pozdrawiam

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #47 dnia: Listopada 06, 2018, 14:03:23 pm »
siebie :) ale muszę jeszcze jednemu lekarzowi konto pue założyć żeby mógł mnie upoważnić. Cała zabawa jeszcze przede mną.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #48 dnia: Listopada 10, 2018, 09:35:59 am »
Jak korzystać z certyfikatów wgranych do bazy ? Wgrałem dzisiaj lekarzowi, i nie widzi certyfikatu, wyświetla tylko to co jest w magazynie windowsa ? Opcje trzeba ustawić ?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #49 dnia: Listopada 10, 2018, 17:59:34 pm »
PiotrSz, zarejestrowałem już siebie i jednego lekarza w RAM. W RAM lekarz upoważnił mnie (żeby mógł to zrobić to najpierw ta druga osoba musi mieć aktywne konto w RAM) do wystawiania eZLA. Ja musiałem to zatwierdzić a potem on musiał to podpisać. Na koniec trzeba czeeeeekać. Ja czekałem dwa dni aż u mnie na koncie PUE pojawiła się dodatkowa zakładka "Lekarz" gdzie mogłem sobie wygenerować certyfikat do podpisywania eZLA. Póki co więcej nie robiłem, ale od założenia lekarzom i asystentom kont w PUE do faktycznego umożliwienia wystawienia eZLA asystentom jest dłuuuga droga.

Pytanie do znawców eZLA i ich konfiguracji e KS-SOMED. Wg mnie instrukcja jest w tej kwestii nieaktualna gdyż przewiduje ona tylko podpis za pomocą podpisu kwalifikowanego albo autoryzację przez ePUAP a nigdzie nie ma wzmianki o ceryfikatach z ZUS (nie mówiąc, że ZLA dorobiło się już własnej zakładki w opcjach.
W związku z tym nie wiem jakie dokładnie wykonać kroki aby skonfigurować KS-SOMED do wystawiania eZLA lekarzom tylko z wykorzystaniem certyfikatów udostępnionych przez ZUS. Czy certyfikat ZUS traktować jak podpis kwalifikowany?

Kolejna sprawa związana z certyfikatami ZUS. Podczas importu certyfikatu ZUS w module kartoteki trzeba podać hasło certyfikatu, które zostało ustalone przez lekarza podczas generowania certyfikatu w PUE, ale następnie pojawia się komunikat aby podać nowe hasło. Oczywiście można wpisać takie samo jak wcześniej, ale zastanawiam się czy podczas wystawiania eZLA trzeba będzie podawać "oryginalne hasło do certyfikatu z ZUS" czy to ustalane na etapie importu do programu".

PS. ZUS w naszej przychodni zorganizował szkolenie odnośnie eZLA. Niestety ogranicza się ono do pokazania jak wystawiać zwolnienie przez PUE i pomocy w założeniu tam konta i wygenerowaniu certyfikatu dla lekarzy. Niestety nie ma nic na temat RAM i tego ile i jakie kroki trzeba jeszcze przejść aby asystenci faktycznie mogli wystawić eZLA. To tak gdyby się ktoś łudził, że ZUS jest taki super i wszystko zrobi żeby od grudnia asystenci mogli wystawić zwolnienie. Szczerze mówiąc Pani prowadzące szkolenie nie wiedziała nic na temat RAM i dosyłała do CSIOZ a dodzwonić się na ich infolinię graniczy z cudem. Nie wiedziała też dlaczego nie pojawiła się u mnie w PUE zakładka Lekarz pomimo posiadania upoważnienia do wystawiania eZLA. Najprawdopodobniej ktoś w ZUS musi to jeszcze klepnąć bo u mnie dopiero po dwóch dnia ta zakładka się pojawiła.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline maciejj

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 579
  • Pomógł? 64
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #50 dnia: Listopada 10, 2018, 23:59:44 pm »
Czy certyfikat ZUS traktować jak podpis kwalifikowany?

tak, ustaw jako kwalifikowany, następnie w module gabinet na zakładce EZLA lekarz musi pobrać pulę numerów offline. To powinno wystarczyć.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #51 dnia: Listopada 11, 2018, 21:18:18 pm »
tak zrobiłem już wcześniej i faktycznie działa, tzn. pobrały się numery offline. Cały czas nie znam odpowiedzi

Cytuj
Kolejna sprawa związana z certyfikatami ZUS. Podczas importu certyfikatu ZUS w module kartoteki trzeba podać hasło certyfikatu, które zostało ustalone przez lekarza podczas generowania certyfikatu w PUE, ale następnie pojawia się komunikat aby podać nowe hasło. Oczywiście można wpisać takie samo jak wcześniej, ale zastanawiam się czy podczas wystawiania eZLA trzeba będzie podawać "oryginalne hasło do certyfikatu z ZUS" czy to ustalane na etapie importu do programu".
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #52 dnia: Listopada 12, 2018, 18:01:11 pm »
tak zrobiłem już wcześniej i faktycznie działa, tzn. pobrały się numery offline. Cały czas nie znam odpowiedzi

Cytuj
Kolejna sprawa związana z certyfikatami ZUS. Podczas importu certyfikatu ZUS w module kartoteki trzeba podać hasło certyfikatu, które zostało ustalone przez lekarza podczas generowania certyfikatu w PUE, ale następnie pojawia się komunikat aby podać nowe hasło. Oczywiście można wpisać takie samo jak wcześniej, ale zastanawiam się czy podczas wystawiania eZLA trzeba będzie podawać "oryginalne hasło do certyfikatu z ZUS" czy to ustalane na etapie importu do programu".

Podczas podpisywania certyfikatem zaimportowanym, Somed będzie pytał o to nowe hasło.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #53 dnia: Listopada 12, 2018, 19:59:11 pm »
dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #54 dnia: Listopada 13, 2018, 11:08:52 am »
Hasło do hasła. Może ktoś odkrył ideę za tym stojącą? Może nie widzę całości obrazu i jest w tym głębszy sens. Bo zwykły użytkownik widzi że jeśli można coś zrobić na dwa sposoby: łatwy i skomplikowany to Kamsoft wybierze ten skomplikowany.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #55 dnia: Listopada 13, 2018, 13:05:32 pm »
Zapewne ma to związek z wykorzystanymi mechanizmami wbudowanymi w dotnet ale więcej szczegółów zapewne będzie znał @MK
Hasło jest potrzebne do uzyskania dostępu do certyfikatu, a kolejne hasło jest potrzebne do jego ponownego zabezpieczenia.
Zawsze można użyć tego samego hasła ponownie lub uprościć je sobie do postaci 4 cyfrowego pinu.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #56 dnia: Listopada 13, 2018, 19:52:43 pm »
Ja uważam podobnie jak Sorn. Certyfikat i hasło do niego pamięta Somed, do którego się logujesz (mam nadzieję), czyli całość jest zabezpieczona. Certyfikat wymaga złożonego hasła. Skoro Somed zabezpiecza komplet certyfikat+hasło do niego poprzez logowanie, to można zastosować uproszczone hasło/PIN. Będzie łatwiej lekarzowi go pamiętać.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #57 dnia: Listopada 13, 2018, 21:04:38 pm »
a jak lekarz pracuje w więcej niż jednym miejscu to może w każdym mieć inne hasło do tego samego certyfikatu z ZUS :)
Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy jest możliwość wydrukowania eZLA przed jego wystawieniem?
np. Lekarz idzie na wizytę domową i podejrzewa, że będzie musiał wystawić zwolnienie albo na wypadek długotrwałego braku prądu kiedy nawet KS-SOMED z pobranymi wcześniej numerami zwolnień nie będzie działał.
Nie byłem na szkoleniu, ale podobno pracownicy ZUS na nim mówili, że lekarz może sobie wydrukować zwolnienia właśnie na takie wypadki.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #58 dnia: Listopada 13, 2018, 22:18:50 pm »
Może - ale PIN raczej wpisywać sam powinien w każdym miejscu i w takim przypadku sam decyduje, jaki on będzie.
Też słyszałem, że można tak, a później trzeba je zelektronizować, ale jak to robić spod PUE, to nie wiem, w Somedzie tym bardziej.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #59 dnia: Listopada 14, 2018, 10:41:50 am »
Dostałem odpowiedź z KS, że w KS-SOMED się nie da:

Cytuj
Dzień dobry, od strony ks SOMED nie ma takiej możliwości. Zwolnienie nie może być wystawione przed wizytą.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 107
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]