collapse

Reklama


Autor Wątek: eZLA - licencjonowanie w Somedzie  (Przeczytany 22920 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #30 dnia: Października 16, 2018, 18:42:19 pm »
Dodatkowo jak jest ustawiona opcja, to Somed pobiera licencję na np. JGP w czasie pierwszego przegenerowania JGP i zwalnia po wylogowaniu. Także nie powinno być z tym problemów.

Inna sprawa - nie jest to wymóg, żeby posiadać oddzielne konta. Zawsze można wgrać certyfikaty do jednego magazyny i przecież będzie działać :)
Ok - troszkę żartuję, bo błędów trochę by było, RODO i te sprawy to już z boku.

Półśrodek - przy wgraniu certyfikatu można założyć na niego hasło i można korzystać z kilku na jednym koncie. Minus - użytkownik może postawić ptaszka przy Zapamiętaj hasło przy użyciu certyfikatu no i można jego certyfikat swobodnie wybierać.

Zawsze zostaje podpis kwalifikowany - nie jest to znowu takie drogie, tańsze niż domena :) Wtedy nie ma problemu z kontami i kłopot z głowy :)
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #31 dnia: Października 16, 2018, 20:41:45 pm »
Wszystkiemu jest winne cięcie kosztów.
Lekarze jeżdżą Lexusami, ale bazę danych trzymają na komputerach w gabinetach / rejestracji, które są na co dzień używane przez lekarzy do pracy z KS i do chodzenia po internecie, wkładania prywatnych pendriv'ów, ładowania prywatnych komórek itp, a jakby ktoś ukradł taki komputer, to od ręki dostałby się do bazy danych bo oczywiście nic nie jest szyfrowane.  Kopii zresztą też nigdzie nie ma, bo po co, a w rejestracji luzem leży router z włączonym DHCP.
Ostatnio liczyłem koszt wdrożenia domeny, przy serwerze Fujitsu z niższej / średniej półki (8GB RAM, Xeon E3), z dyskiem SSD, z UPSem, z Windowsem 2016 Essentials (max 25 userów, 50 urządzeń), z ESETem wyszło mi około 6000 zł brutto.
To jednorazowy wydatek.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #32 dnia: Października 16, 2018, 21:15:24 pm »
E-receptę też będzie można podpisać certyfikatem ZUS i jeśli dobrze zrozumiałem opis ostatniej aktualizacji:
Cytuj
W polach Plik certyfikatu wybieramy pliki certyfikatów z podkatalogu Cert. Pliki są zabezpieczone hasłem, które
wprowadzamy w polach Hasło do certyfikatu. Pola Plik i Hasło certyfikatu są ustawieniami globalnymi dla całego
podmiotu. Wystarczy ustawić je tylko na pierwszym stanowisku, na kolejnych będę już zapamiętane i ustawiać będziemy
jedynie dostępność eRecepty dla wybranego pracownika.
Będą dwie metody przechowywania tego samego certyfikatu? Do eZLA w magazynie Windows a do e-recepty w katalogu na serwerze?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #33 dnia: Października 16, 2018, 22:04:05 pm »
W katalogu na serwerze leżą certyfikaty z P1 - do nich hasła zapamiętujesz w Somedzie. Są to inne certyfikaty niże uwierzytelniające lekarza - one uwierzytelniają jednostkę w P1, przez który recepta będzie szła.
Certyfikaty uwierzytelniające lekarza (czyli te z ZUS) - nie zmienia się na razie nic.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #34 dnia: Października 17, 2018, 08:12:57 am »
Z domeną to też jest PITA. Każde konto lekarza musi mieć zainstalowany swój certyfikat w magazynie stanowiska. Każda instalacja certyfikatu wymaga podania hasła. I tak razy wszystkie komputery, na których lekarz ma korzystać z eZLA.

Czy nie byłoby prościej przypisać certyfikat ZUS do użytkownika SOMED?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #35 dnia: Października 17, 2018, 08:53:13 am »
Z domeną to też jest PITA. Każde konto lekarza musi mieć zainstalowany swój certyfikat w magazynie stanowiska. Każda instalacja certyfikatu wymaga podania hasła. I tak razy wszystkie komputery, na których lekarz ma korzystać z eZLA.

Czy nie byłoby prościej przypisać certyfikat ZUS do użytkownika SOMED?


jakiś czas temu pisałem o próbie obejścia problemu z cetyfikatami z bazy (strona wczęsniej na tym wątku). No więc udało się :-) Za jakiś czas będzie z certyfikatami ZUS jak z naszymi wewnętrznymi. Przynajmniej tak mi mądrzejsi tlumaczyli.

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #36 dnia: Października 17, 2018, 09:22:45 am »
jakiś czas temu pisałem o próbie obejścia problemu z cetyfikatami z bazy (strona wczęsniej na tym wątku). No więc udało się :-) Za jakiś czas będzie z certyfikatami ZUS jak z naszymi wewnętrznymi. Przynajmniej tak mi mądrzejsi tlumaczyli.
Uff. Kamień z serca. Jakby jeszcze wyszło przed znamiennym terminem, to by było pięknie :-)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #37 dnia: Października 17, 2018, 14:57:56 pm »
Z domeną to też jest PITA. Każde konto lekarza musi mieć zainstalowany swój certyfikat w magazynie stanowiska. Każda instalacja certyfikatu wymaga podania hasła. I tak razy wszystkie komputery, na których lekarz ma korzystać z eZLA.

Wystarczy uruchomić Migrację Poświadczeń (Credential Roaming) w domenie i certyfikat raz wgrany na komputerze będzie sam wędrował za pracownikiem po wszystkich stacjach.

jakiś czas temu pisałem o próbie obejścia problemu z cetyfikatami z bazy (strona wczęsniej na tym wątku). No więc udało się :-) Za jakiś czas będzie z certyfikatami ZUS jak z naszymi wewnętrznymi. Przynajmniej tak mi mądrzejsi tlumaczyli.
Czy dobrze rozumie, że już niedługo zaimportowany do Somed certyfikat ZUS będzie można wykorzystać także do podpisu eZLA i eRecepty?
Na pewno pomoże to placówkom bez domeny.

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #38 dnia: Października 17, 2018, 21:31:12 pm »
Ale z tego co wiem to któraś aktualizacja [lipiec ?]opisywała, że można "wgrać" certyfikat ZUS do Somed-a. To po co jest ta funkcja ?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #39 dnia: Października 17, 2018, 21:45:01 pm »
Nigdzie tak nie było napisane. Chociaż znajdź ten opis, to się odniesiemy do niego, bo tak to gdybać możemy tylko o jaki dokładnie opis chodzi.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #40 dnia: Października 18, 2018, 08:43:11 am »
Aktualizacja Nr 2018.01.1.06 :
"Od tej wersji systemu jest także możliwość importu certyfikatu pracownika z pliku. Funkcja importu
dostępna jest na karcie pracowników, na zakładce
Certyfikaty."

Wczoraj dostałem informacje, że wczytany certyfikat ZUS-u może służyć do podpisu dokumentacji [podobno wykorzystywany tylko w wersji mobilnej do popisu eZLA] ,a zwolnienia dalej korzystają z magazynu Windows-a ... i nic na dzień dzisiejszy nie  będzie zmieniane ...   

Offline razor1337

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Pomógł? 2
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #41 dnia: Października 18, 2018, 14:54:38 pm »
Dzisiaj pojawiła się aktualizacja 2018.03.0.02, która zawiera poprawkę odnośnie certyfikatów:
"Możliwość wyboru certyfikatu z bazy danych KS-SOMED podczas wystawiania eZLA oraz eRecepty. Certyfikaty, które dotychczas importowano do magazynu systemu Windows można obecnie wczytać do systemu KS-SOMED i wykorzystywać na każdym stanowisku tak jak certyfikaty wewnętrzne."

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #42 dnia: Października 18, 2018, 15:26:21 pm »
zawiera poprawkę odnośnie certyfikatów:
Nie zgodzę się. Poprawka sugeruje, że coś działało źle i zostało poprawnione. To jest nic innego jak nowa funkcjonalność;)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #43 dnia: Października 18, 2018, 16:44:33 pm »
Certyfikaty z magazynu Windows można wyrzucić i wczytać do Someda przez kartę pracownika?

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #44 dnia: Października 19, 2018, 07:53:45 am »
Nie zgodzę się. Poprawka sugeruje, że coś działało źle i zostało poprawnione. To jest nic innego jak nowa funkcjonalność;)
Działa! Alleluja i dzięki MK :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 86
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]