collapse

Reklama


Autor Wątek: eZLA - licencjonowanie w Somedzie  (Przeczytany 22925 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 16, 2018, 13:26:04 pm »
@MK, jeśli Pana uraziłem to najmocniej przepraszam, nie taki był cel i nie taki miał być wydźwięk tego zdania, nie mam żadnego interesu aby podważać Pańską wiarygodność albo zarzucać kłamstwo. Cenię sobie bardzo pomoc, której udzielał pan także i mnie i do tej pory żałuję zakończenia Pańskiej działalności FB. Cieszę się że ktoś z "korpo" potrafi z ludzką twarzą i poprzez normalne kanały (czyt. nie yammer) rozmawiać z klientami i partnerami.
Internetowe forum to bardzo ułomne, pod względem przekazywania emocji medium, dlatego staram dorzucać emotikony, rozumiem że moja wypowiedź była niejasna i mogła być opacznie zrozumiana.
Uściślając ten post: spotkałem się z wdrożeniowcami konkurencji i na tłumaczenie skąd opóźnienie w e-ZLA padł zarzut że Kamsoft wcześniej uzyskał dostęp do środowiska (mogłem pomylić bo pewnie chodziło o produkcyjne) a ich firma dopiero w tym miesiącu i w domyśle powodem tego stanu rzeczy miały być, wiadomo, "układy".

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 16, 2018, 14:28:36 pm »
Może i reaguję emocjonalnie w takich sytuacjach...ale nie mogę być obojętny. Jedna sprawa to moje słowa i wiarygodność, druga dobre imię Firmy. Wiele osób, pewnie i konkurencja, ma wyobrażenie, że Kamsoft wiele może bo ma NFZ, ma przychodnie, szpitale i niewidomo co jeszcze. A prawda jest taka, że jesteśmy kompletnie i całkowicie odizolowani jedni od drugich. My wiemy, że nie możemy pytać. Oni wiedzą, że nie mogą nic mówić. I potem jest tak jak ostatnio, że 12 kwietnia (ze strony NFZ) dowiadujemy się iż od 1 kwietnia obowiązuje nowa forma komunikatu do pobierania puli recept. Czy Kamsoft o tym wiedział wcześniej? Zapewne, w końcu Kamsoft ten nowy format oprogramował. Ale wiedział to tylko wydział zajmujący się NFZ. Nikt nam o tym nie powiedział, bo nie mógł, bo takie panują u nas zasady. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę i nie raz musimy tłumaczyć, że wszystko co robimy, o tym wszystkim dowiadujemy się, jak każdy inny Producent, ze stron NFZ.
Dlatego, jeśli gdziekolwiek pada stwierdzenie, że my coś mamy łatwiej, bo... i jeśli ja biorę w tym udział, to nie mogę pozostawić jakiejkolwiek niejasności. Nawet, jeśli ZUS to nie NFZ.
Pozdrawiam.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 16, 2018, 14:56:28 pm »
Przy okazji chciałbym Cię @MK zapytać, dlaczego w kontekście wykorzystania licencji na podpisy nie zintegrowaliście certyfikatów ZUS w taki sam sposób jak w przypadku EDM? Dlaczego nie są one importowane do bazy danych (i z niej pobierane) tylko konieczne jest ich zaimportowanie do magazynu Windowsa?
Wiem, że tak było łatwiej ze względu na natywne wsparcie w .NET obsługi magazynu. Jednak wygodniejsze dla administratorów i użytkowników byłoby przechowywanie ich w bazie danych. Obecnie konieczne jest zakładanie osobnych kont użytkownikom (z importem certyfikatu) na każdym komputerze, który mogą wykorzystać do pracy lub wdrożenie domeny (co jest rozwiązaniem drogim).
Jeżeli planowane zmiany legislacyjne wejdą w życie, to certyfikatem ZUS będzie można podpisywać EDM.
Czy w związku z powyższym planujecie jakieś zmiany implementacyjne?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 16, 2018, 16:26:47 pm »
Podpinam się pod pytanie @Sorn dotyczące certyfikatów.
Ostatnio jak pobierałem pule recept to się właśnie zastanawiałem co to za nowy przycisk umożliwiający pobranie puli w nowej wersji i się dziwiłem, że nic na ten temat jeszcze w biuletynach someda nie było :) Sam pracowałem w korpo i niestety wiem jak to wygląda, że wyznają zasadę z Biblii: "niech twoja lewa ręka nie wie co czyni prawa"
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 16, 2018, 19:27:06 pm »
Też podłącza się do pytania. Można było rozwiązać inaczej.

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 16, 2018, 20:20:56 pm »
Ją też się podłączam pod pytanie.
Przy małych przychodniach (2-3 gabinety, kilku lekarzy) instalacja certyfikatów to niepotrzebna dłubanka, a domeny nikt tam nie chce kupić bo ledwo zdecydowali się na zakup komputera i oprogramowania.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 17, 2018, 09:22:17 am »
Ją też się podłączam pod pytanie.
Przy małych przychodniach (2-3 gabinety, kilku lekarzy) instalacja certyfikatów to niepotrzebna dłubanka, a domeny nikt tam nie chce kupić bo ledwo zdecydowali się na zakup komputera i oprogramowania.
Sęk w tym, że to nie jest takie proste. W przypadku "naszych" certyfikatów jest OK, jesteśmy w stanie "podstawić" funkcjom weryfikującym całą ścieżkę certyfikatu. Bo cały wygenerowany jest przez nas (nas -mówię o danej instalacji i wygenerowaniu przez KS-SOMED). W przypadku certyfikatu ZUS zaczyna być problem. Z podpisem, nie ma sprawy, ale przy próbie weryfikacji dokumentu dostajemy informację iż jest ona błędna, bo brakuje certyfikatu. Systemowa funkcja weryfikująca działa bowiem na magazynie, a tam certyfikatu, w tym przypadku, brak.
Nie jestem w temacie fachowcem i zapewne coś nie do końca dobrze tłumaczę, ale co do zasady tak jest. Dlatego, aby nie pojawiały się błędy weryfikacji, konieczne jest umieszczenie certyfikatu w magazynie. Jak się nam uda znaleźć obejście problemu, to zapewne certyfikaty ZUS będą mogły być w bazie, na razie jednak to nie jest możliwe.

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 17, 2018, 09:39:02 am »
a domeny nikt tam nie chce kupić bo ledwo zdecydowali się na zakup komputera i oprogramowania.
Można ponoć postawić AD na Sambie4.

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 17, 2018, 10:29:13 am »
a domeny nikt tam nie chce kupić bo ledwo zdecydowali się na zakup komputera i oprogramowania.
Można ponoć postawić AD na Sambie4.

Tak, ale i tak wtedy potrzebujesz Windowsa Pro.

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 17, 2018, 10:33:07 am »
No... tak jakby standard. Ktoś home do firmy bierze?

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 17, 2018, 12:01:28 pm »
@MK a nie można wyeksportować klucza publicznego do postaci XML aby następnie użyć metody FromXmlString(string xmlStringl)?
Coś w ten deseń znalazłem na stacku:
https://stackoverflow.com/questions/1195728/in-c-sign-an-xml-with-a-x-509-certificate-and-check-the-signature

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 17, 2018, 12:07:16 pm »
Tak jak pisałem, fachowcem nie jestem w temacie podpisów. Wiem, że testowali różne rozwiązania i po prostu taka dostałem odpowiedź.
Dokładnie się nie wczytywałem w załączony przykład, ale tam jest napisane właśnie o podpisie "I'm trying to sign an XML file using a x.509 certificate" I jak pisałem z podpisem nie ma problemu, problem jest natomiast z weryfikacją.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 17, 2018, 12:13:57 pm »
W odpowiedzi jest przygotowana metoda private Boolean VerifyXml(XmlDocument Doc, RSA Key) która weryfikuje podpisany dokument xml przy pomocy klucza RSA wczytanego z XML.
Możliwe, że było już testowane ale może warto sprawdzić bo dla waszych średnich klientów, implementacja byłaby zbawienna i pozwoliłaby wam podpisywać dokumentację tym certyfikatem gdy wejdzie nowelizacja.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2018, 12:27:23 pm wysłana przez Sorn »

Offline razor1337

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Pomógł? 2
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #28 dnia: Października 16, 2018, 13:32:33 pm »
Czy zmieniło się coś w kwestii oddzielnych kont w os ? Jeżeli kilku lekarzy korzysta z tego samego komputera i konta to nie ma możliwości wyboru lekarza i każdorazowego potwierdzania podpisu hasłem ? Chodzi o podpis e-ZLA certyfikatem z ZUS. Mam ograniczoną ilość stanowisk korzystających z JGP AOS i nie widzi mi się dokupować większej ilości licencji z tego powodu.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #29 dnia: Października 16, 2018, 14:00:18 pm »
z tego co się orientuję to chodzi o ilość stanowisk korzystających w jednym czasie. Czy jeżeli masz w licencji limit 5 stanowisk to nie oznacza, że KS-SOMED możesz mieć zainstalowany tylko na 5 stacjach. To znaczy, że w jednym czasie możesz zainstalować sobie KS-SOMED na 20 stacjach, ale w jednym czasie działać może tylko 5.
Przecież w Twojej sytuacji w jednym czasie będzie wykorzystywane tylko jedno stanowisko a nie tyle ilu masz lekarzy.

PS. Mi też się nie podoba to że każdy z lekarzy musi mieć osobne konto w OS.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 91
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]