collapse

Reklama


Autor Wątek: eZLA - licencjonowanie w Somedzie  (Przeczytany 22921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« dnia: Kwietnia 11, 2018, 22:29:07 pm »
Uwaga od najnowszej wersji, czyli 2018.01.0.00 - Somed wprowadza licencjonowanie podpisywania eZLA podpisem cyfrowym (chyba, że ktoś brał udział w testach = chyba są to Ci użytkownicy, którzy wysyłali we wcześniejszych wersjach eZLA). Więcej szczegółów do doczytania w biuletynie.
Nawiasem mówiąc - "fajnie" to ujęte. Przy Somedzie nikt nie wspominał, że będzie eZLA dodatkowo płatne poza licencją za Gabinet (pośrednio - przecież nie płacimy za eZLA, tylko za podpisywanie podpisem cyfrowym), w PPSie było to wiadomo od początku. Przy Somedzie też nie padło na początku żadne stwierdzenie o jako takim okresie testowym i nie zauważyłem jakichkolwiek zaproszeń doń (ok - może coś nie wszędzie wysłali), a nazywanie okresem testowym wcześniej funkcjonalności nigdy nie nazwanej testową (tutaj też może czegoś nie doczytałem) wygląda poniekąd dziwnie.
Nie żalę się oczywiście, ale z boku patrząc wygląda to tak, że ktoś gdzieś się obudził i zauważył nieprzechwycony strumyk pieniędzy.
Oczywiście producent ma do tego prawo, ale, że była to wcześniej funkcjonalność testowa to pierwsze słyszę - wyprostujcie mnie, jeśli coś w okresie do roku wstecz na ten temat pominąłem. Jak na forum jest jakiś tester tejże funkcjonalności, to niech napisze czy wcześniej wiedział, co za testowanie będzie miał (teraz to wiadomo - możliwość podpisywania eZLA za darmo) :)
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 12, 2018, 09:29:07 am »
Nie, jako tako zaproszeń do testów nie było. Z uwagi jednak na to, że ZUS nie przygotował środowiska testowego musieliśmy zdecydować się na testy na żywym organizmie. Każdy więc, kto wystawił i wysłał do ZUS zwolnienie, de facto brał udział w testach. Zresztą dzięki tym właśnie Klientom otrzymywaliśmy informacje zwrotne, które pozwalały na ulepszanie funkcjonalności, a także na zrobienie obejść, gdy np. po stronie ZUS pojawiały się problemy.  Wielu z naszych Klientów w rzeczywistości dużo poświęciło swojego czasu i zaangażowania, abyśmy mogli zostać jednym z liderów jeśli chodzi o liczbę wysyłanych do ZUS zwolnień. Dlatego dla tych wszystkich Klientów podpis elektroniczny dla eZLA jest darmowy. I to nie ważne czy wystawiając zwolnienia mieli, czy nie mieli świadomości brania udziału w testach. Jak napisałem, oni w tych testach udział brali.
Proszę też zauważyć, staraliśmy się to opisać szczegółowo, nie jest to licencja na eZLA. Mówimy o licencji na podpis elektroniczny, licencji, która była od zawsze. Gdybyśmy zrobili tak, że aby wystawić eZLA koniczne jest posiadanie podpisu cyfrowego oraz dodatkowo licencji na eZLA, wówczas była by mowa rzeczywiście o licencji na eZLA. Tu jest tylko mowa o tym, że kończymy z "darmowym" podpisem przy eZLA. A to, że bez cyfrowego podpisu eZLA nie działa, jest całkiem inną bajką:-)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2018, 09:30:38 am wysłana przez MK »

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 12, 2018, 11:15:53 am »
zaraz zaraz, czy płacąc za "[31678] KS-SOMED - PODPISYWANIE HZICH PODPISEM ELEKTRONICZNYM (EDM) - ASYSTA TECHNICZNA I SUBSKRYPCJA NA AKT" - taką pozycję mam na fakturze, rozumiem, że nie będę potrzebował dodatkowej licencji i będę mógł bez przeszkód i dodatkowych opłat uruchomić eZLA?

Czy jeżeli ktoś skonfiguruje eZLA na aktualnej wersji KS-SOMED i wystawi chociaż jedno zwolnienie to będzie traktowany jak biorący udział w testach?

Przy okazji możliwych zmian w działaniu programu wynikających z nowych przepisów chciałbym się dowiedzieć:
1. Czy planowane jest umożliwienie automatycznego pobierania puli recept bezpośrednio z programu (bez konieczności logowania się w przeglądarce na SZOI, generowania puli recept, ściągnięcia i ręcznego importu do KS-SOMED)? Jeżeli tak to czy taka funkcjonalność będzie dodatkowo płatna?
2. Czy planowane jest umożliwienie wystawienia pacjentom zapotrzebowania na środki pomocnicze on-line, bez konieczności późniejszego  potwierdzania uprawnienia przez pacjenta w NFZ? Jeżeli tak to czy taka funkcjonalność będzie dodatkowo płatna?

edit: Jaka jest data wydania wersji 2018.01.0.00? W MRK ta wersja widnieje dzisiaj jako planowana z datą wydania 15.04.2018 (niedziela :)).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2018, 11:24:46 am wysłana przez Michał »
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 12, 2018, 12:02:09 pm »

2. Czy planowane jest umożliwienie wystawienia pacjentom zapotrzebowania na środki pomocnicze on-line, bez konieczności późniejszego  potwierdzania uprawnienia przez pacjenta w NFZ? Jeżeli tak to czy taka funkcjonalność będzie dodatkowo płatna?

NFZ udostępnia taką możliwość? Jest gdzieś opis webservice?

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 12, 2018, 13:33:39 pm »
Dzięki.
Póki co wygląda na to, że oficjalnie w tej chwili NFZ udostępnia webservice dla recept, tutaj szczegóły: http://nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/komunikat-dgl,7135.html
Jeżeli chodzi o zlecenia to jeszcze trzeba poczekać.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 12, 2018, 15:58:07 pm »

Przy okazji możliwych zmian w działaniu programu wynikających z nowych przepisów chciałbym się dowiedzieć:
1. Czy planowane jest umożliwienie automatycznego pobierania puli recept bezpośrednio z programu (bez konieczności logowania się w przeglądarce na SZOI, generowania puli recept, ściągnięcia i ręcznego importu do KS-SOMED)? Jeżeli tak to czy taka funkcjonalność będzie dodatkowo płatna?
2. Czy planowane jest umożliwienie wystawienia pacjentom zapotrzebowania na środki pomocnicze on-line, bez konieczności późniejszego  potwierdzania uprawnienia przez pacjenta w NFZ? Jeżeli tak to czy taka funkcjonalność będzie dodatkowo płatna?

edit: Jaka jest data wydania wersji 2018.01.0.00? W MRK ta wersja widnieje dzisiaj jako planowana z datą wydania 15.04.2018 (niedziela :)).



Czy jeżeli ktoś skonfiguruje eZLA na aktualnej wersji KS-SOMED i wystawi chociaż jedno zwolnienie to będzie traktowany jak biorący udział w testach?
Nie. Chyba nie ma Pan nas aż za takich frajerów ;-) Napisaliśmy przed opublikowaniem wersji. A kiedy jest opublikowana? Wtedy, kiedy pojawił się e-mail o niej informujący. Wtedy, kiedy stało się możliwe jej pobranie.

zaraz zaraz, czy płacąc za "[31678] KS-SOMED - PODPISYWANIE HZICH PODPISEM ELEKTRONICZNYM (EDM) - ASYSTA TECHNICZNA I SUBSKRYPCJA NA AKT" - taką pozycję mam na fakturze, rozumiem, że nie będę potrzebował dodatkowej licencji i będę mógł bez przeszkód i dodatkowych opłat uruchomić eZLA?

Dla eZLA tak. Tak też napisaliśmy w biuletynie.

Przy okazji możliwych zmian w działaniu programu wynikających z nowych przepisów chciałbym się dowiedzieć:
1. Czy planowane jest umożliwienie automatycznego pobierania puli recept bezpośrednio z programu (bez konieczności logowania się w przeglądarce na SZOI, generowania puli recept, ściągnięcia i ręcznego importu do KS-SOMED)? Jeżeli tak to czy taka funkcjonalność będzie dodatkowo płatna?
2. Czy planowane jest umożliwienie wystawienia pacjentom zapotrzebowania na środki pomocnicze on-line, bez konieczności późniejszego  potwierdzania uprawnienia przez pacjenta w NFZ? Jeżeli tak to czy taka funkcjonalność będzie dodatkowo płatna?

Nie odpowiem, bo nie mam takiej wiedzy.

Jaka jest data wydania wersji 2018.01.0.00? W MRK ta wersja widnieje dzisiaj jako planowana z datą wydania 15.04.2018 (niedziela :)).
To chyba dobrze, że przynajmniej raz zrobiliśmy przed terminem  ;)


Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 13, 2018, 12:21:06 pm »
Co do opisu w biuletynie elementu cennika, o którym mowa, to powiem szczerze, że wcale nie jest to naturalne, że podpis cyfrowy to pozycja cennika "KS-SOMED - PODPISYWANIE HZICH PODPISEM ELEKTRONICZNYM (EDM)". W cenniku jest napisane wprost, że dotyczy to HZICH lub EDM, nic o eZLA. Dlatego mała sugestia - wskazanie dokładnej nazwy lub pozycji cennika zmniejszy liczbę wątpliwości.

Po rozmowie z kilkoma osobami jestem ciekawy, jak wpłynie wprowadzenie licencji na podpisanie eZLA na chęć używania eZLA spod Somedu. Równolegle jest PUE ZUS, które też działa (wiem, trzeba się więcej narobić, ale znowu nie tak dużo więcej).
Wiem, że prędzej niż później i tak trzeba będzie podpisywanie mieć (EDM), także tak czy inaczej kasa się będzie zgadzać.

Pytanie jeszcze jedno - czy do udziału w testach wystarczyło pobrać offlinową pulę numerów tylko (tzn. konfiguracja była w pełni poprawna) czy musiało być wystawione przynajmniej jedno eZLA?
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 13, 2018, 12:51:54 pm »
Co do opisu w biuletynie elementu cennika, o którym mowa, to powiem szczerze, że wcale nie jest to naturalne, że podpis cyfrowy to pozycja cennika "KS-SOMED - PODPISYWANIE HZICH PODPISEM ELEKTRONICZNYM (EDM)". W cenniku jest napisane wprost, że dotyczy to HZICH lub EDM, nic o eZLA. Dlatego mała sugestia - wskazanie dokładnej nazwy lub pozycji cennika zmniejszy liczbę wątpliwości.

Po rozmowie z kilkoma osobami jestem ciekawy, jak wpłynie wprowadzenie licencji na podpisanie eZLA na chęć używania eZLA spod Somedu. Równolegle jest PUE ZUS, które też działa (wiem, trzeba się więcej narobić, ale znowu nie tak dużo więcej).
Wiem, że prędzej niż później i tak trzeba będzie podpisywanie mieć (EDM), także tak czy inaczej kasa się będzie zgadzać.

Pytanie jeszcze jedno - czy do udziału w testach wystarczyło pobrać offlinową pulę numerów tylko (tzn. konfiguracja była w pełni poprawna) czy musiało być wystawione przynajmniej jedno eZLA?
Znów, co do nazwy, wypowiadać się nie będe, bo nie moja tu rola. Co do chęci używania programu czy strony ZUS - również, nie moja rola w ocenie. Mogę tylko powiedzeć ile w rzeczywistości pracy i nerwów nas kosztuje przygotowywanie funckjonalności, której nawet nie ma jak testować, bo brak środowiska testowego. Stąd właśnie "ukłon" dla testerów, oni też wiele poświęcili.
Co do testów, nie, musi być wysłane zwolnienie do ZUS. Czylu wprost, musi istnieć w systemie zapis dokładnie odpowiadajacy temu co trafiło na serwer ZUS i musiało to na ZUS trafić z naszego systemu (w komuniakcie do ZUS jest zapisywany jaki to system generuje). To tak informacyjnie dla tych, których oczywiście nigdy nie będzie, kórych korciłoby "boczne" insertowanie bazy :-)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 13, 2018, 14:27:38 pm »
Brak środowiska testowego rzeczywiście jest problemem, no ale to już poza lekarzem czy producentem oprogramowania jest temat. Przy szkoleniu też jest problem - nie ma jak w 100% pokazać co i jak, tylko instrukcja z biuletynu i opisanie okienka wystawiania. Oczywiście można wystawić i anulować, ale szkoda śmieci do ZUS wysyłać.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Profesor Wilczur

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 824
  • Pomógł? 75
  • W-M OW NFZ
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 13, 2018, 14:38:17 pm »
Przecież środowisko testowe już za momencik, już za chwileczkę będzie ;)

Jesteśmy w trakcie procesu zakupowego ? środowisko testowe nie będzie dostępne do czasu jego zakończenia (oczekiwany termin realizacji modyfikacji to przełom I i II kw. 2018 roku).

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 13, 2018, 15:30:33 pm »
Przecież środowisko testowe już za momencik, już za chwileczkę będzie ;)

Jesteśmy w trakcie procesu zakupowego ? środowisko testowe nie będzie dostępne do czasu jego zakończenia (oczekiwany termin realizacji modyfikacji to przełom I i II kw. 2018 roku).

Tak, wiemy, wiemy, a my już od 2016 wysyłamy do ZUS zwolnienia. Za jakiś czas firma XYZ to, co my z mozołem przez półtora roku próbowaliśmy robić, przy wielkiej pomocy naszych Klientów (będę to powtarzał aż do znudzenia, bo im się owacje na stojąco należą), zrobi maksymalnie w dwa miesiące. Nie, żebym inne firmy w jakikolwiek sposób krytykował (o ile wiem, nie jesteśmy jedyni, którzy do ZUS z własnego programu ślą), ale to tak na przemyślenie, bo czasem pojawiają się komentarze typu "Jak wdrażałem funkcję w Kamsofcie to szło jak grudzie, a u XYZ zadziałało od strzału".

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 14, 2018, 10:50:54 am »
Plotki mówią że dostęp do środowiska testowego mieliście od grudnia a inne firmy dostały w tym miesiącu :)
Szczerze: takie licencjonowanie e-ZLA, delikatnie mówiąc nie podoba mi się, to tak jakbym miał hotel z darmowym noclegiem i tylko za otwarcie drzwi do pokoju pobierał opłaty.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 16, 2018, 08:06:42 am »
Plotki mówią że dostęp do środowiska testowego mieliście od grudnia a inne firmy dostały w tym miesiącu :)

Oj zabolało. Mocno zabolało.
Piszę tu od kilku lat. Rzadko, ale zawsze staram się pomóc lub też pewne rzeczy wyjaśnić. Nie musimy się zgadzać w poglądach. Możemy mieć różne zdanie na temat systemu, rozwiązań w nim zawartych, kierunku, w którym podążą, zasad, ceny itp. itd., ale nigdy nie napisałem tu niczego, co nie byłoby zgodne z prawdą. Jeśli napisałem, że tworzyliśmy bez środowiska testowego i naszymi testerami byli nasi Użytkownicy, to tak było. I, w tym przypadku, nie można nawet powiedzieć, "pewnie Pan nie wiedział ale wiemy, że zarząd się dogadał" bo to nie miałoby najmniejszego sensu, bo każdą linijkę kodu obsługi eZLA w KS-SOMED osobiście napisałem. Jaki byłby sens otrzymania środowiska testowego i nie przekazania go programiście i testerom (obie koleżanki siedzą niedaleko mnie i wiem, jak testowały).
Pana sugestia, nawet z tym uśmieszkiem na końcu, uderza w moją wiarygodność. Jakiś czas temu w innym miejscu i z całkiem innych powodów napisałem. Chyba czas to i tu napisać: Time to Say Goodbye

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: eZLA - licencjonowanie w Somedzie
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 16, 2018, 09:47:40 am »
Panie @MK, nie ma co się obrażać. W "internetach" różne rzeczy piszą i nie ma co brać wszystkiego do siebie. Rozumiem, że mógł Pan się poczuć urażony postem @neelix biorąc pod uwagę pracę jaką Pan osobiście i koledzy w zespole włożyli w przygotowanie nowej funkcjonalności. Ja sam osobiście wielokrotnie doświadczyłem próby umniejszenia tego co zrobiłem i też się denerwowałem, ale niestety takie są uroki internetu.
Tak jak jakiś czas temu w innym miejscu choć pewnie w większości z tych samych powodów napiszę, żeby Pan nie rezygnował, bo jest Pan jedną z nielicznych osób, od której można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat funkcjonowania programu a nawet motywów, które kierowały programistami, że działa on tak a nie inaczej.

PS. Nawet na tym forum kilka razy posty niektórych podniosły mi ciśnienie. Pisałem wielostronicowe posty, ale przed kliknięciem przycisku "Wyślij wiadomość" stwierdzałem, że nie warto. Od tego czasu pozostawiam takie zaczepki bez odpowiedzi i już (a z racji uprawnień na forum mógłbym je oczywiście usunąć a użytkownika potraktować w odpowiedni sposób):)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 89
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 4
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]