collapse

Reklama


Autor Wątek: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych  (Przeczytany 20148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #45 dnia: Maja 24, 2018, 21:37:37 pm »
Coś w tym jest
Możesz być obiektywny w zakresie nie dotyczącym współpracy przychodni z Tobą.

Offline monter

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Pomógł? 0
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #46 dnia: Maja 25, 2018, 00:12:38 am »
Hm, jeśli jestem IOD jako firma to nie mogę przetwarzać danych osobowych, bo to byłby konflikt - sam sobie narzucałbym, jak podchodzić do kwestii przetwarzania danych.

Jako IODa będziesz zawsze przetwarzał dane osobowe np w celach kontrolnych/nadzorczych nad prawidłowym wykonywaniem rozporządzenia.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #47 dnia: Maja 25, 2018, 00:15:52 am »
Hm, jeśli jestem IOD jako firma to nie mogę przetwarzać danych osobowych, bo to byłby konflikt - sam sobie narzucałbym, jak podchodzić do kwestii przetwarzania danych.
Jak monter napisał - IOD też czasem może przetwarzać dane osobowe klienta - np. w czasie audytu, ale wtedy wystarczy mu np. upoważnienie czasowe. Ale poza tym uważam, że IOD musi być tylko IODem dla danej firmy i niczym więcej. Ciężko obowiązki IODa połączyć z innymi funkcjami, np. pielęgniarka jak jest pielęgniarką, to nie może być IODem. ITP.
Ogólnie albo jesteś informatykiem czy też osobą rozliczającą albo jesteś IODem.
Ale powyższe to tak tylko wg mnie i z tego co dopytałem na szkoleniach, może ktoś inny będzie to widział inaczej.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Robinson

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 442
  • Pomógł? 14
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #48 dnia: Maja 25, 2018, 06:53:55 am »
Patrząc na to z drugiej strony np. ogarnięta pielęgniarka czy rejestratorka zna procesy zachodzące w przychodni, o których IOD nawet nie zapyta ponieważ nie zdaje sobie sprawy. Tylko znaleźć taką ogarniętą osobę w szeregach to nie jest proste.

Offline Pafnucy

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #49 dnia: Maja 25, 2018, 10:28:47 am »
W naszej poradni szefowa uparła się, że każdy pacjent musi podpisać kartę informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych, co generuje ogromne ilości makulatury. Czy nie wystarczy wywiesić takiej informacji na tablicy i jakich przepisów użyć żeby przekonać szefową. Proszę o pomoc :)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #50 dnia: Maja 25, 2018, 11:34:36 am »
Do przetwarzania danych pacjenta w celach medycznych zgody nie trzeba, obowiązek informacyjny - tablica, strona internetowa, itd. Walczę jeszcze teraz i szukam czy telefon/mail pacjenta musi być na zgodę czy podlega pod przetwarzanie w celach medycznych.

Jednak jak ADO (kierowniczka o ile nim jest) coś postanowi, to jest jego sprawa i ja bym robił co mi każe bez szemrania, bo później mogłoby być na mnie, a odpowiedzialność jest na ADO.
Pamiętać jednak trzeba o zasadzie, że lepiej nie brać zgody, jak jej nie musi być.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #51 dnia: Maja 25, 2018, 14:55:31 pm »
Do przetwarzania danych pacjenta w celach medycznych zgody nie trzeba, obowiązek informacyjny - tablica, strona internetowa, itd. Walczę jeszcze teraz i szukam czy telefon/mail pacjenta musi być na zgodę czy podlega pod przetwarzanie w celach medycznych.

wg mnie nie musi być zgody, To są dane kontaktowe niezbędne do korzystania z usług medycznych, programów profilaktycznych itp. Wg mnie póki nie wykorzystujesz tych danych do celów marketingowych a np. do przypomnienia smsem/ mailem o wizycie albo informujesz o programie profilaktycznym to zgody nie potrzebujesz.

Zastanawia mnie jak to jest z CHUK wpisuje w simp nr telefonu pacjenta bo go podał, ale nie wyraził zgody na przetwarzanie danych, więc nie zaznaczam w simpie "checkboxa". Czy NFZ wtedy przetwarza ten numer czy nie? :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #52 dnia: Maja 25, 2018, 15:11:25 pm »
Jak podał nr tel., to nie wyraził zgody na przetwarzanie - jakie? Jak podał NZOZowi, to ten NZOZ je przetwarza. Mógł nie wyrazić zgodny na przetwarzanie w jakimś celu, np. marketingowym. Czy NZOZ takie dane może udostępniać podmiotom trzecim - nad tym trzeba by się zastanowić.
SIMP skoro tak ma to to jakieś dziwne jest. Ptaszek oznacza zgodę na przetwarzanie, ale w jakim celu. Jeżeli podanie numeru telefonu jest niezbędne do sprawozdania tam czegokolwiek, to musicie to zrobić. Inaczej - na jakiej podstawie przekazujecie dane niepotrzebne podmiotowi trzeciemu? Tak czy inaczej jak wpisze się nr tel w SIMPie, to checkbox zaznaczony czy nie - ADO SIMPa dane ma = je przetwarza (np. wgląd ma do nich).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #53 dnia: Maja 26, 2018, 01:39:53 am »
Walczę jeszcze teraz i szukam czy telefon/mail pacjenta musi być na zgodę czy podlega pod przetwarzanie w celach medycznych.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20042102135
Art. 20. 2. Świadczeniodawca, o którym mowa w ust. 1:
3) wpisuje za zgodą świadczeniobiorcy lub jego przedstawiciela ustawowego:
g) numer telefonu lub oznaczenie innego sposobu komunikacji ze
świadczeniobiorcą lub jego opiekunem,

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #54 dnia: Maja 26, 2018, 23:24:00 pm »
Do przetwarzania danych pacjenta w celach medycznych zgody nie trzeba, obowiązek informacyjny - tablica, strona internetowa, itd. Walczę jeszcze teraz i szukam czy telefon/mail pacjenta musi być na zgodę czy podlega pod przetwarzanie w celach medycznych.

wg mnie nie musi być zgody, To są dane kontaktowe niezbędne do korzystania z usług medycznych, programów profilaktycznych itp. Wg mnie póki nie wykorzystujesz tych danych do celów marketingowych a np. do przypomnienia smsem/ mailem o wizycie albo informujesz o programie profilaktycznym to zgody nie potrzebujesz.

Nie jestem do końca przekonany, że należy to tak rozpatrywać. NFZ sam wykorzystuje numery telefonów podane w AP-KOLCE (tam kolejki prowadzą np. poradnie endokrynologiczne) do wysyłania przypomnień SMSowych i to nie jest raczej cel marketingowy.

http://www.gazetawroclawska.pl/zdrowie/a/nfz-wysle-do-pacjentow-sms-z-przypomnieniem-o-wizycie,10548056/

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #55 dnia: Maja 28, 2018, 10:16:02 am »
po co w ogóle, więc na karcie CHUK jest zgoda, którą podpisuje pacjent:

Cytuj
Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego numeru telefonicznego oraz adresu e-mail, otrzymywanie za pośrednictwem telefonii komórkowej oraz poczty elektronicznej informacji medycznych oraz gromadzenie i przetwarzanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia z siedzibą w Warszawie przekazanych przeze mnie danych dla potrzeb realizacji świadczeń profilaktyki chorób układu krążenia.
?

Przecież to są dane niezbędne do realizacji profilaktyki zdrowotnej i tutaj zgody pacjenta być nie musi wg mnie.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #56 dnia: Maja 29, 2018, 23:13:50 pm »
A to widzieliście?
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/a/rodo-w-przychodni-wiec-znikna-z-drzwi-gabinetow-tabliczki-ze-specjalnoscia-lekarzy,13200900/

Jak to się ma do tego, że urząd wojewódzki wymaga tabliczek podczas kontroli? Próbuję znaleźć przepis, na podstawie którego działają urzędy wojewódzkie wymagając tabliczek z nazwami poradni. Ktoś coś kojarzy?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #57 dnia: Maja 30, 2018, 00:13:37 am »
Słyszałem o tym w radiu też. Najlepsze jest to, że:
- jak siedzę pod jakimś gabinetem i czekam do lekarza, to wiem raczej do kogo ja idę i jak ktoś inny wezwany na podst. numerka wchodzi, to raczej wiadomo, że idzie np. do dermatologa, bo ja też mam do tego gabinetu wejść
- lekarzy 90% pacjentów zna i z nazwiska wie, na co leczą, także wymysł jest chory.

Ale jak coś rozwiązanie jest na to - poczekalnia wspólna, to na pierwsze spostrzeżenie jest rozwiązanie --> pacjenci nie czekają pod gabinetami, tylko we wspólnej poczekalni (widziałem takie coś), numerek pacjenta się wyświetla wraz z numerem gabinetu i trochę jakby lepiej. No ale nie do końca, bo np. ja mam też na liście ten sam gabinet, co pacjent, który właśnie wstał po wyczytaniu numerka (no może idzie do toalety - ok, a półżartem, to zawsze możemy zatrudnić pracowników, którzy będą siedzieć na poczekalni i wstawać jako dodatkowa osoba przy każdym wyczytanym numerze :)), to i tak wiem do jakiego lekarza idzie. Ale chwila - przecież można zarządzić, żeby lekarze co 15min na ten przykład tajnymi korytarzami przez boczne drzwi zamieniali się gabinetami (bardziej sci-fi wersja - przecież cały gabinet mógłby ciągle kręcić się wokół rdzenia budynku i tylko dokować do bramki nr 1, 2, 3 itd na czas wywołania pacjenta, i jak przed drzwiami nie byłoby nic tylko numer bramki, to chyba nie dałoby się tego podważyć pod kątem RODO).
Sorry, chyba się zapędziłem - ale pod kątem pomysłów, to chyba mogę zasiadać w grupie, która RODO obmyślała i raczej dałbym radę się dogadać, a nawet kilka kreatywnych pomysłów wnieść :)
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Manioo SE

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1011
  • Pomógł? 77
  • Zachodniopomorski OW
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #58 dnia: Maja 30, 2018, 07:00:37 am »
powinny zniknąć wszystkie tablice z budynków
ja nie chcę aby ludzie na ulicy wiedzieli że idę do przychodni, szpitala, sądu , adwokata, doradcy itp
kto przeżyje zdrowy będzie,
kto umiera zdrowy już

" Jeśli chcesz - znajdziesz sposób,
jeśli nie chcesz - znajdziesz powód "
...........................................................
Spechej pomalu. Pozdrawiam.

Offline Edward_B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2935
  • Pomógł? 154
Odp: RODO oświadczenia pacjentów, umowy powierzenia danych
« Odpowiedź #59 dnia: Maja 30, 2018, 18:46:05 pm »
Izba Lekarska w Olsztynie zorganizowała szkolenie w związku z RODO, co niektórzy lekarze byli i mają teraz nadrukowane zgody na przetwarzanie danych od pacjentów i je zbierają przy wizytach. Mówią, że w Izbie Lekarskiej powiedzieli, że trzeba. RODO jest ponad wszystkimi rozporządzeniami naszego Ministerstwa Zdrowia. Ciekawe będzie, jak pacjent napiszę wniosek o wykasowanie jego danych. Normalnie kosmos.
Edward z Kętrzyna

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 78
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]