collapse

Reklama


Autor Wątek: Jaki procesor do pracy z KSPPS i7, xeon, czy jeszcze inny?  (Przeczytany 2199 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Carlos

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 392
  • Pomógł? 6
Jaki procesor do pracy z KSPPS i7, xeon, czy jeszcze inny?
« dnia: Grudnia 17, 2017, 12:35:04 pm »
Witam serdecznie, stoję przed dylematem zakupu poleasingowego della.
Jakiś czas temu zaufałem tej marce i jej gwarancji. Koszt zakupu 3-4 tys zł.
Chciałbym, by KSPPS na tym "fruwał". Komputer ma być jednostanowiskowy,
czyli nie ma służyć jako serwer dla klientów PPS. Zależy mi na szybkim tworzeniu
raportów (PDX,SWX) oraz szybkim działaniu w module rehabilitacyjnym. Obecnie używam i5
w laptopie - 3317U i 4GB ram na windows 8.1 Przyznam, że praca nie jest zbyt szybka.
Jakie procesory mogą nadawać się do tego celu? I7 czy Xeony ile RAM? Windows oczywiście 10 Pro.
Jeśli xeon to której linii E3, E5 16xx, 24xx.

Pozdrawiam
Carlos

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Jaki procesor do pracy z KSPPS i7, xeon, czy jeszcze inny?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 17, 2017, 14:33:54 pm »
Procesor - i5 wystarczy spokojnie. Jak chodzi o laptopowe intele z U na końcu, to osobiście ich nie lubię. Moim zdaniem przebijają je starsze generacje, mniej energooszczędne. Warto jedynie na to zwrócić uwagę. Wg mnie Xeony w tym kontekście nie przyspieszą działania zauważalnie, bo nie będą optymalnie wykorzystane.
Weź więcej niż 4GB RAM i podstawowo dysk SSD - tym osiągniesz najwięcej. Jako drugi możesz wrzucić HDD na kopie i storage (jak trzeba).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline marcin3112

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 98
  • Pomógł? 9
Odp: Jaki procesor do pracy z KSPPS i7, xeon, czy jeszcze inny?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 17, 2017, 14:39:40 pm »
PPS słabo skaluje się z wydajnością CPU, ja mam jedną z instalacji PPS na procesorze i7-6700K i szału nie ma. Na wydajność oprócz procesora ma wpływ dysk twardy. Dysk SSD daje poprawę komfortu pracy z programem (np. szybkość otwierania okienek), chociaż szybkość tworzenia SWX zależy głównie od CPU. Xeon z pamięcią RAM ECC ma sens raczej tylko na serwer - chyba że kupisz okazyjnie.

Wg mnie wystarczy procesor i5 lub i7 oraz szybki dysk twardy na 7200 RPM, ewentualnie dobry SSD (tylko nie jakaś padaka na pamięciach TLC). RAM 4 GB powinien wystarczyć jako minimum.

Na koniec zwróć uwagę jaki konkretnie procesor kupujesz, i5 z laptopa w wersji U a desktopowy i5 Skylake lub lepszy to zupełnie inna bajka.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Jaki procesor do pracy z KSPPS i7, xeon, czy jeszcze inny?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 18, 2017, 10:48:50 am »
Tak jak koledzy powyżej piszą, PPS średnio reaguje na mocniejszy sprzęt..
Najwięcej da się zyskać na szybkim dysku (SSD albo min 4 szybkie dyski w raid10), do tego dałbym 8GB ramu (więcej nie trzeba, mniej może w niektórych sytuacjach brakować bo FB lubi pchać w ram przy operacjach na bazie).
Co do procka to wybrałbym raczej coś z większą wydajnością na rdzeń niż większą ilością rdzeni/wątków.
Nie napisałeś czy pracujesz na bazie FB czy Oracle ale jeżeli FB to standardowo wykorzystywany jest 1 rdzeń procesora przez silnik bazy.
U mnie na serwerze Xeon W3520 (4x2,66GHz + HT = 8 wątków) z 12GB ramu i 4x160GB Velociraptor w raid10, zazwyczaj się nudzi ale jak potrzeba coś większego zrobić (serwis bazy, duże raporty czy przekodowania) to i tak swoje trzeba odczekać. Baza na FB 2.5 obecnie już ponad 9GB (przy serwisie/odtwarzaniu bazy brakowało ramu jak było wcześniej 8GB..)

Pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 106
  • Kropka Ukrytych: 1
  • Kropka Użytkowników: 1

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]