collapse

Reklama


Autor Wątek: Wyniki, załączniki itp  (Przeczytany 6879 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Wyniki, załączniki itp
« dnia: Października 18, 2017, 13:48:31 pm »
Chciałbym zacząć gromadzić załączniki w Somedzie: zdjęcia RTG (pliki jpg, bmp?), pdfy z opisami badań i wszelkie pozostałe skanowane dokumenty. Do tej pory sam opierałem się, rejestracji też się nie śpieszyło do tego rozwiązania ale chyba czas zacząć. Mam 2 pytania:
1. Lokalizacja - z tego co czytałem przechowywanie załączników Somed ma zrobione w bardzo prosty sposób - pliki w określonym folderze i są problemy z przeniesieniem folderu do innej lokalizacji np. z braku miejsca. Czy rozwiązaniem może być lokalizacja na zmapowanym dysku? Jak zabraknie miejsca to kopiujemy dane, podmieniamy HDD, mapujemy na poprzednią literę i zachowujemy ścieżki? Czy może zmiana lokalizacji to nie problem?
2. RTG - Czy jest jakaś możliwość przechowywania zdjęć w taki sposób aby otwierały się w dedykowanym DICOM Viewerze? Czy lepiej podglądem Someda? Jak połączyć obraz z opisem, który pewnie będzie dokumentem pdf, skanem albo przepisanym tekstem?

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #1 dnia: Października 18, 2017, 18:21:11 pm »
Ad1. W Somed jest to bardzo prosto zrobione, aż za prosto.
Dodajesz w Somedzie "katalog logiczny", który wskazuje na jakąś ścieżkę (może być sieciowa).

Jeżeli mogę coś zasugerować to proponuję dla każdego roku robić osobny "katalog" w Somed wskazujący do innego katalogu (gdy plików przybędzie to przetwarzanie takiego katalogu w Windowsie stanie się dramatem).

Jeżeli z jakiegoś powodu będziesz musiał zmienić lokalizację plików, to wystarczy zmienić ścieżkę dostępową do katalogu z plikami (do edm zapisywana jest tak na prawdę informacja o "katalogu" i nazwie pliku a nie faktyczna ścieżka).

Komputery w rejestracji muszą mieć prawo do zapisu do tego katalogu. Jeżeli na komputerze zjawi się jakiś locker to możesz pożegnać się ze skanami a co za tym idzie cała dokumentacja elektroniczna, która miała te pliki przestanie być poprawna (nie przejdzie weryfikacji). Dlatego musi być drugie miejsce, do którego nie będą mieć prawa zapisu na rejestracji.
Możesz też do tego wykorzystać Admed i wskazać aby HZiCh były zapisywane do bazy razem z załącznikami, ale baza admeda zacznie puchnąć.

Dysk sieciowy nie powinien być zamapowany w Windowsie bo rejestratorki jeszcze coś zaczną usuwać.

Katalog można wskazać w opcjach jako domyślny, więc rejestracja nie będzie musiała go wybierać za każdym razem.

Teraz już z górki. Skanujesz dokument do pdf, w Terminarzu Funkcje medyczne -> Dokument z pliku -> Z pliku
Wskazujesz zeskanowany na lokalnym komputerze plik, opisujesz, oczywiście przypinasz min. do pacjenta, ewentualnie do lekarza i/lub poradni. Naciskasz OK i plik znika z dysku lokalnego a trafia do lokalizacji z "katalogu logicznego".
Dodane w ten sposób pliki można zobaczyć na zakładce kartoteki pacjenta "zeskanowane dokumenty" (czy jakoś tak ;) )

Ad2.
Do przeglądania DICOM trzeba chyba mieć RIS/PACS zintegrowany z Somed.
Jeżeli chcesz przeglądać same pliki bez opisu to możesz je spróbować dołączyć tak jak wyżej i przypisać do nich jakiś domyślny program, jednak nie wiem jak to zadziała (nie testowałem). Osobiście postawiłbym na same opisy.
Po co archiwizować zdjęcia RTG w dokumentacji medycznej? Tego nikt chyba nie robił nawet jak królował papier (oddawało się zdjęcia pacjentowi). Bez odpowiedniego monitora nie przedstawiają, żadnej wartości diagnostycznej.
« Ostatnia zmiana: Października 18, 2017, 18:27:07 pm wysłana przez Sorn »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #2 dnia: Października 18, 2017, 23:30:28 pm »
Co do 1 - może się jeszcze nadać rozwiązanie skanowania dedykowanego za pomocą Ricoha (dodatkowa licencja do Somedu, odpowiednie urządzenie i skanowany plik pojawia się już podpięty m.in. do karty pacjenta - pacjenta, któremu skanujemy dokument wybieramy na panelu skanera). Idea fajna, działa nawet, zarzut mam tylko trochę co do pewnych braków strony wyświetlanej na menu skanera, ale da się żyć.
Lockery - prawda w tym przypadku problem (ale jak niezmapowany dysk, to jeszcze jakaś szansa jest). Zostaje jedynie backupowanie (z wersjonowaniem plików jeszcze lepiej).
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Sławek

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 285
  • Pomógł? 42
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #3 dnia: Października 19, 2017, 00:12:13 am »
Ricoch jeżeli się poprawnie skonfiguruje urządzenie ( zalecane przez Kamsoft ) to naprawdę fajnie to działa.Na urządzeniu wybieramy pacjenta i skanujemy, niestety są dwa minusy, pierwszy konfiguracja, trochę miałem z tym problemów bo okazało się że produkt nie był kompletny a drugi to cena około 5000 zł

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #4 dnia: Października 19, 2017, 08:43:32 am »
Ad1. W Somed jest to bardzo prosto zrobione, aż za prosto.
Dodajesz w Somedzie "katalog logiczny", który wskazuje na jakąś ścieżkę (może być sieciowa).


To niedługo się zmieni. Nie zdradzę zbyt wiele mówiąc, że będzie całkiem nowe mam nadzieję satysfakcjonujące rozwiązanie. I to zapewne nawet w tym roku jeszcze. Jakie, tego już nie zdradzę, po co zbyt szybko konkurencji o nowym rozwiązaniu opowiadać :-)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #5 dnia: Października 19, 2017, 13:58:51 pm »
Dzięki za odpowiedzi. Po wczorajszych testach doszedłem do podobnych wniosków: ścieżka sieciowa, katalog udostępniony do zapisu, koniecznie kopia na NASa. Będę namawiał do rezygnacji ze zdjęć RTG i dzielił katalog na lata.
Od biedy tak mogą działać wyniki badań (zeskanowany papier albo pdf z lab) ale nie można przypisać go do konkretnego skierowania albo ja nie potrafię i może jest na to jakiś sprytny sposób.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #6 dnia: Października 19, 2017, 14:30:16 pm »
Do konkretnego skierowania nie musisz.
Załączniki można sprytnie przypisywać do wizyt.

Jeżeli wiesz kiedy pacjent ma wizytę, to można od razu wskazać lekarza, poradnię i datę (lub po kliknięciu na taką rezerwację nacisnąć Dokument z pliku). Taki załącznik od razu podepnie się lekarzowi na wizycie.

Jeżeli nie wiesz kiedy ale wiesz:
-w jakiej poradni (np. POZ) będzie wizyta to zostawiasz tylko poradnie a usuwasz lekarza i datę. Dzięki temu dowolny lekarz, który w danej poradni przyjmie tego pacjenta będzie mógł powiązać skan ze swoją wizytą.
-przez jakiego lekarza ale nie wiesz w jakiej poradni (prywatna/NFZ) to możesz zostawić lekarza a usunąć resztę. Nie ważne w jakiej poradni przyjmie tego pacjenta wskazany lekarz będzie mógł powiązać skan do swojej wizyty.

Bez względu na to na jakiej wizycie był załącznik (lub nie był) można je przeglądać i wyszukiwać na wizycie w panelu z załącznikami.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #7 dnia: Października 21, 2017, 17:44:37 pm »
Czy wtedy pojawia się lekarzowi po otwarciu wizyty okno "Nowe dane" i musi kliknąć aby je powiązać z wizytą czy pojawia się tylko wtedy gdy załącznik nie jest konkretnie przypisany? Jest też opcja "automatycznie wiąż dane" ale nie wiem czy to bezpieczne.

Offline mmariom

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 109
  • Pomógł? 2
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #8 dnia: Października 21, 2017, 18:41:06 pm »
Witam kilka uwag z doświadczenia.

Wyniki można badań, RTG, EKG, CTG i wszystko inne można dołączać na dwa sposoby.  Nie napiszę tu o katalogu logicznym bo wszystko zostało już opisane.

1. Wyniki  z obcych skierowań.  Dodajemy  w Terminarzu, w funkcji skan/dokument z pliku i wchodzi to jako załącznik ( wynik badania)  lub dokument archiwalny np karta szpitalna itp.

2. Wyniki z naszych skierowań dodajemy w Terminarzu przez " Dodaj wynik badania". Technicznie identyczne ale wybieramy usługę, która idzie w kwartalnym raporcie wykonanych badań w przychodni. I w wizycie mamy to jako wynik badania a nie załącznik czy dokument archiwalny.

3. Jeśli pielęgniarka badanie wykonuje na miejscu to np  EKG to dodaje go we własnej wizycie na tej samej zasadzie.

Generalnie aby dodać dokument skanowany czy z pliku nie musimy wcale otwierać wizyty, chyba że jest to usługa wykonana tu i teraz przez pielęgniarkę czy lekarza.

Co do badań laboratoryjnych to polecam usługę osoz. Oczywiście musimy współpracować z laboratorium, które również jest w osozie ale to że wynik badania pojawia się w systemie bez ingerencji obsługi lekarze bardzo sobie cenią. Usługa dla przychodnie jest płatna rocznie ale nie są to jakieś ogromne pieniądze.

Jeszcze jedno. Nie wiem czy o tym pisano ale nazewnictwo plików skanowanych czy wczytywany można ujednolicić w systemie.


Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #9 dnia: Października 23, 2017, 12:32:38 pm »
Czy wtedy pojawia się lekarzowi po otwarciu wizyty okno "Nowe dane" i musi kliknąć aby je powiązać z wizytą czy pojawia się tylko wtedy gdy załącznik nie jest konkretnie przypisany? Jest też opcja "automatycznie wiąż dane" ale nie wiem czy to bezpieczne.
Jeżeli jest powiązane z konkretną wizytą lekarza to nie pojawia się okienko.
W przeciwnym wypadku powinno się pojawić i lekarz sam decyduje co zrobić.

Automatyczne wiązanie powoduje (o ile dobrze pamiętam), że w przypadkach gdy okienko się pojawia to zamiast niego następuje automatyczne powiązanie.

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 29, 2017, 10:36:02 am »
Ad1. W Somed jest to bardzo prosto zrobione, aż za prosto.
Dodajesz w Somedzie "katalog logiczny", który wskazuje na jakąś ścieżkę (może być sieciowa).


To niedługo się zmieni. Nie zdradzę zbyt wiele mówiąc, że będzie całkiem nowe mam nadzieję satysfakcjonujące rozwiązanie. I to zapewne nawet w tym roku jeszcze. Jakie, tego już nie zdradzę, po co zbyt szybko konkurencji o nowym rozwiązaniu opowiadać :-)

I właśnie jest na to nowe rozwiązanie. Polecam zapoznanie się z opisem ZSIRepa w biuletynie do wersji 2017.03.0.04.

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 29, 2017, 15:26:46 pm »
I właśnie jest na to nowe rozwiązanie. Polecam zapoznanie się z opisem ZSIRepa w biuletynie do wersji 2017.03.0.04.

W opisie usługi znajduje się:
"Często jako magazyn danych wykorzystywane są serwer NAS, więc istnieje i taka możliwość, jednak w tym wypadku dostęp do takiego udostępnionego zasobu należy skonfigurować w ten sposób, aby dostęp do składowanych tam plików był tylko z komputera, na którym zainstalowana jest usługa repozytorium. Tu ważna uwaga, usługa repozytorium działa jako usługa sytemu Windows, należy mieć to na uwadze nadając odpowiednie uprawnienia (z reguły usługa sieciowa pracuje na koncie systemowym). "

W jaki sposób można skonfigurować udział sieciowy w NAS, zabezpieczony loginem i hasłem, tak by był dostępny dla usługi systemowej?
Ktoś ma jakieś pomysły?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 29, 2017, 15:36:37 pm »
W jaki sposób można skonfigurować udział sieciowy w NAS, zabezpieczony loginem i hasłem, tak by był dostępny dla usługi systemowej?
Ktoś ma jakieś pomysły?

Tak normalnie po SMB to nie wiem ale może iSCSI by tu pomogło? O ile dany NAS ma je do zaoferowania.. wtedy podłączony zasób jest chyba przez system widziany jako wewnętrzny.

Pozdrawiam

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 29, 2017, 19:12:33 pm »
W jaki sposób można skonfigurować udział sieciowy w NAS, zabezpieczony loginem i hasłem, tak by był dostępny dla usługi systemowej?
Ktoś ma jakieś pomysły?

Tak normalnie po SMB to nie wiem ale może iSCSI by tu pomogło? O ile dany NAS ma je do zaoferowania.. wtedy podłączony zasób jest chyba przez system widziany jako wewnętrzny.
Wtedy tak, ale "zwykły" sieciowy NAS już tak kolorowo nie ma.
Jest jeszcze opcja podłączenia NAS do drugiej karty sieciowej tak, aby był widoczny w sieci wewnętrznej serwera ale jeżeli jest to serwer terminalowy to jak zabezpieczyć go przed niepowołanym dostępem skoro musi być publicznie dostępny?
Innymi słowy zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem i utratą danych można uzyskać mając dedykowany serwer z dedykowanym NAS ewentualnie serwer z np raid 1 i zabezpieczonym udziałem lokalnym?
Rozwiązanie serwerowe ma ten minus, że gdy serwer się usmaży to najpierw trzeba dane odzyskać z dysków i gdzieś udostępnić i zainstalować usługę. W przypadku NAS wystarczy zainstalować usługę na dowolnym komputerze, aby działało od ręki.

@MK: Jaka jest szansa dopisania do usługi możliwości podana loginu i hasła, tak aby usługa mapowała sobie udział odpowiednimi poświadczeniami?

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 555
  • Pomógł? 49
Odp: Wyniki, załączniki itp
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 30, 2017, 09:23:41 am »

W jaki sposób można skonfigurować udział sieciowy w NAS, zabezpieczony loginem i hasłem, tak by był dostępny dla usługi systemowej?
Ktoś ma jakieś pomysły?

Szczerze powiem, że nie testowałem tego z NAS, ale zakładam, że jest możliwa np. zmiana konta, na którym będzie uruchomiona usługa, da się to zrobić, na konto, z którym nie będzie problemu z podłączeniem się do NAS. To najprostsze, co przychodzi nam do głowy.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 106
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]