collapse

Reklama


Autor Wątek: KS-PPS-Struktura-POMOCY?  (Przeczytany 2624 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline glucosum

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Pomógł? 0
KS-PPS-Struktura-POMOCY?
« dnia: Października 05, 2017, 17:55:22 pm »
Witam. Mam problem z bazą ks-pps.
Z niewiadomych powodów uszkodziła się ale w dość dziwny sposób tzn można ją windowsowym skopiuj tylko do ok połowy. Potem wywala błąd windowsa. Aplikacja Ks-pps też nie chce działać na tej bazie. Próby kopiowania i napraw bezskuteczne. Przed samą awarią wygenerowałem raporty statystyczne medyczne na serwer.
Oczywiście mam kopię bezpieczeństwa bazy ale wykonują ją tylko przy wykonywaniu ważnych czynności i ostatnio było to 14.09.2017.

Aktualnie mam sprawną bazę z wyrwą z pacjentów z około 15 dni i raportami zwrotnymi importowanymi z serwera oraz z poprawnymi rachunkami na szablonach.

Mam databasebrowser i szukam w tej uszkodzonej bazie danych wprowadzanych w Rejestracje/Świadczenia i nie mogę znaleźć tabeli. Może ktoś mi pomóc. Chciałem przenieść brakujące pozycje licząc że akurat ten fragment nie został uszkodzony.

Ma ktoś inny pomysł na to jak odzyskać dane? Oczywiście mogę wpisać ręcznie ale znikną potwierdzenia ubezpieczenia oraz wpisane nowe dane będą widziane przez fundusz jako nowi pacjenci (inne numery identyfikacyjne). Dodatkowo mogę w przyszłości gdy mieć problem jak w raporcie zwrotnym odrzucą którego pacjenta z wyrwy bo nie będę go widział (inne ID).
Czy mogę jakoś wykorzystać bo posiadam wszystkie pliki które eksportowałem i importowałem z serwera.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: KS-PPS-Struktura-POMOCY?
« Odpowiedź #1 dnia: Października 05, 2017, 19:33:21 pm »
A nie jest przypadkiem uszkodzony dysk na którym leży ta baza? Jeżeli zawsze w tym samym miejscu staje kopiowanie to na to bym stawiał (jak w różnych to może ram?)

Pozdrawiam

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: KS-PPS-Struktura-POMOCY?
« Odpowiedź #2 dnia: Października 05, 2017, 19:57:20 pm »
Sprawdź stan dysku w CrystalDiskInfo.

http://forumpps.pl/index.php?topic=10504.msg74344

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: KS-PPS-Struktura-POMOCY?
« Odpowiedź #3 dnia: Października 05, 2017, 21:46:35 pm »
Też stawiam na dysk.
Z wyciągnięciem danych nie jest tak łatwo - to nie jest jedna tabela, ale tabel jest kilka jak nie kilkanaście. Nie znając do końca struktury ciężko jest to ogarnąć.
Raz udało mi się w przypadku trochę innym przenieść tabele do innego pliku, ale miałem kompa fizycznie u siebie.
Możesz spróbować z Kamsoftem pogadać - może dadzą radę coś zrobić skryptami.
Tylko jak trafisz na Panie z pierwszej linii ognia i nie przekażą tematu dalej to powodzenia życzę.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline glucosum

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Pomógł? 0
Odp: KS-PPS-Struktura-POMOCY?
« Odpowiedź #4 dnia: Października 05, 2017, 22:06:04 pm »
Dzięki za podpowiedzi.
To nie pierwsza taka sytuacja w tym kompie ale poprzednio szczęśliwie kończyło się na reinstalacji systemu. Potrafił mieć problem z uruchomieniem ale potem mu przeszło. Sprawdzałem właśnie dysk bo mi to w tym kierunku by szło ale wszystkie testy zdaje. Zero błędów także w smart. Dziwne że windows zwolnił i nie chciał otwierać okien i menu start. Myślałem że wirus ale wszystko sprawdziłem. Tylko skanowania powierzchni nie robiłem. Już przedwczoraj zamówiłem dysk nowy do niego i na wszelki wypadek wymienię. Nie wiem czy dobrze myślę ale kupiłem HDD a nie SDD i to nie z powodu oszczędności. Po pierwsze to co powyżej sugerowaliście że baza zapisuje najczęściej w tym samym miejscu (co dla SDD nie jest najlepsze) a drugi powód że z talerzami wiele razy walczyłem i zawsze wszystko lub prawie wszystko odzyskałem a w SDD to dupa. Dobrze myślę?

Poradźcie tylko co zrobić z tą luką w danych przyjętych u ginekologa pacjentów. Ja mogę to ręcznie wypełnić ale ID będą inne. Jak będą zwrotki z NFZ to nie będzie miał gdzie je dopisać bo pozycji do których  będzie się odwoływał nie będzie....
Czy raporty które eksportowałem i importowałem nie mogły by być pomocne? Umiem je rozkodować  :P

Tą uszkodzoną bazę mam po odzyskaniu PC Inspector File Recovery ale mam wrażenie że ma dziury. Dodatkowo nie chcę jej przyjąć KS-PPS. DataBase Browser ją otwiera ale przeglądałem ją już kilkanaście razy i nie mogę się połapać.
Poradźcie coś. Nawet gdybym wpisał ręcznie pacjentów i zmienił w bazie ich ID może by pomogło....

Kamsoft odpada - może mam pecha - nie umiem się z nimi dogadać.....
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2017, 22:08:02 pm wysłana przez glucosum »

Offline glucosum

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 8
  • Pomógł? 0
Odp: KS-PPS-Struktura-POMOCY?
« Odpowiedź #5 dnia: Października 09, 2017, 23:26:54 pm »
Sorry że post pod postem.
Grzeczność wymaga abym podzielił się zakończeniem akcji.
Bardzo trafne było z tym dyskiem. Okazało się mimo mojego sprawdzania że to w sumie ruina. Dziwne tylko że windows nie dał żadnego komunikatu. Jak umierał mój dysk w win7 to 6 mcy wcześniej co chwila komunikat wyskakiwał o takiej a takiej sytuacji w SMART i żeby zrobić kopię bezpieczeństwa. Tu nic. Do tego sprawdzałem smarta i nic mi się w oczy nie rzuciło. Dopiero CrystalDiskInfo wył.
Sytuacja była na tyle niestabilna że nie dało się już pracować. Wymieniłem dysk na nowy (okazało się że stary dysk chodził bez przerwy 3,5 roku co na dysk w laptopie to wyczyn). Dodałem 4 GB ramu. Postawiłem WIN10. Zainstalowałem KS-PPS.
I tu że zdziwieniem przyszedł mi z pomocą windows10 - który pozwolił mi na użycie właściwości/poprzednie wersje (nigdy wcześniej to nie działało). W ten sposób wszedłem w posiadanie co prawda niestabilnej bo z komunikatami o błędach ale mimo wszystkiej ostatniej wersji bazy przed awarią.
Skorzystałem z serwisu i importowałem raporty XML (raporty na serwer) do PPS - obyło się bez błędów.
Następnie importowałem raporty zwrotne z serwera.
W sumie obyło się bez problemów z jednym ale ... Popełniłem jeden błąd więc przestrzegam innych. NIE WOLNO NIC DOPISYWAĆ ANI ZMIENIAĆ W USZKODZONEJ BAZIE PÓKI NIE ODZYSKAMY DANYCH Z XML. Niestety myśląc że nic nie naprawię importowałem żądania rozliczenia i zrobiłem 4 rachunki oraz eksportowałem je na serwer. Powstała różnica której nie mogłem już wyrównać.
W czym problem. Niby import XML poszedł bez błędów ale pacjenci z ostatniego tygodnia mieli inne nr ID ale tylko rozliczenia natomiast ID osoby i miejsca prawidłowe. I co? NFZ dał zwrotkę że tych pacjentów nie rozliczy bo mają "zdublowane świadczenia". Paradoks polega na tym że ja widziałem tylko jedną procedurę (ta druga była niewidoczna dla mnie). NFZ na moją prośbę o wycofanie raportu statystycznego za wrzesień i wysłanie ponowne co załatwiło by sprawę - nie zgodził się (cyt"ja nie wiem...").
Teraz rozwiązanie. Trochę się może nie spodobać ale działa. Usunąłem rozliczenia we wszystkich błędnych pozycjach i wysłałem na serwer. Nie byłem pewny efektu. A dodatkowo "głupi system" nakazał mi korektę na (-) aby zaraz dać rachunek na (+) na tą samą wartość i w tym czasie zawieszeniu uległo automatyczne generowanie raportów i rachunków przez NFZ do czasu aż "Pani Bronka" nie kliknie potwierdzenia przyjęcia rachunku elektronicznego korekty. Jak to  zrobiła dostałem rachunek na brakujące pozycje.
Teraz zdradzę małą tajemnicę. Choć procedury nie są widoczne to jednak można je zobaczyć zaznaczając żeby pokazywał "aktywne i usunięte". I własnie tu są te procedury które choć usunięte figurują i są potwierdzone i rozliczone przez fundusz. Z racji że błąd dotyczy jakiś 8 procedur uważam że jest do zaakceptowania.

Pozdrawiam i dziękuje za poświęcony czas...
Wątek do zamknięcia.
« Ostatnia zmiana: Października 09, 2017, 23:33:05 pm wysłana przez glucosum »

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: KS-PPS-Struktura-POMOCY?
« Odpowiedź #6 dnia: Października 10, 2017, 00:16:06 am »
Na szoi: administrator - serwis - lista przesłanych komunikatów SWX. Stąd można pobrać plik usuwający dane z już wysłanego raportu. I utworzyć nowy raport  aby uniknąć dubli.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: KS-PPS-Struktura-POMOCY?
« Odpowiedź #7 dnia: Października 10, 2017, 08:22:43 am »
Grzeczność wymaga abym podzielił się zakończeniem akcji.

Straszny chaos.... Na przyszłość proponuję trochę zwolnić i najpierw trzy razy przemyśleć każdą akcję i ew zapytać najpierw zanim coś zrobisz jeżeli nie jesteś pewny!

Zapytam tylko, czy po "odzyskaniu" bazy danych zrobiłeś na tej bazie jakiegoś kamsoftowego fixa lub próbowałeś sam naprawić ją narzędziami firebirda?

Pozdrawiam
Piotr

ps. Zdajesz sobie sprawę, że za utratę danych osobowych może grozić administratorowi odpowiedzialność karna?

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 106
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]