collapse

Reklama


Autor Wątek: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ  (Przeczytany 8204 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #15 dnia: Października 03, 2017, 10:35:25 am »
Macie białe soboty i niedziele - fakt faktem deklaracja powinna zostać złożona w miejscu udzielania świadczeń...
Już kilka razy mi się zdarzyło, że pacjenci przychodzą z już wypełnionymi deklaracjami czy to na drukach otrzymanych wcześniej od nas czy to na ściągniętych z internetu (często dzieje się tak w przypadku rodzin, kiedy do przychodni przychodzi jedna osoba a nie wszystkie, które muszą się podpisać) i ostatecznie deklaracja jest złożona w miejscu udzielania świadczeń ale wypełniona była gdzie indziej. Zwróćcie uwagę, że obecnie na deklaracji są trzy daty: przy potwierdzeniu danych osobowych pacjenta, przy danych świadczeniodawcy i przy danych lekarza/pielęgniarki/położnej i nigdzie w objaśnieniach nie ma napisane, że daty te muszą być takie same. Nigdzie też nie ma napisane, że musi to być data "dzisiejsza".
Żeby było śmieszniej to komunikatem wysyłamy tylko jedną datę. Oczywiście u mnie wszystkie daty są takie same, ale teoretycznie mogłyby być różne i co wtedy? :)
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline jurek44

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Pomógł? 4
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #16 dnia: Października 06, 2017, 18:40:21 pm »
Wysłałem dziś wszystkie deklaracje z datą na 1.10 zobaczę co będzie dalej, odpiszę jak sprawa się wyjaśni

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #17 dnia: Października 06, 2017, 19:03:47 pm »
Nic nie będzie. Pod koniec miesiąca dostaniesz szablon.

Jeśli coś ma wyjść to dopiero podczas kontroli :)

Offline vera

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Pomógł? 0
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #18 dnia: Października 11, 2017, 13:56:51 pm »
No a co z weryfikacją w EWUŚ na dzień złożenia deklaracji? U mnie się sprawdza, chyba że coś mnie ominęło i nie trzeba.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #19 dnia: Października 11, 2017, 18:38:58 pm »
Taką weryfikację przeprowadza NFZ we własnym zakresie (ubezpieczenie weryfikowane jest na pierwszy dzień miesiąca, za który był eksport).
Sprawdzenie po stronie świadczeniodawcy robi się po to, żeby jeśli pacjent nie jest ubezpieczony (prawdopodobnie na początek następnego miesiąca też może nie być), to możemy wziąć oświadczenie i podpiąć do deklaracji. Na tej podstawie NFZ na pewno za deklarację zapłaci.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #20 dnia: Października 12, 2017, 10:30:59 am »
(...)Sprawdzenie po stronie świadczeniodawcy robi się po to, żeby jeśli pacjent nie jest ubezpieczony (prawdopodobnie na początek następnego miesiąca też może nie być), to możemy wziąć oświadczenie i podpiąć do deklaracji. (...)

Nie do końca :). Sprawdzenie robi się po to, bo tak mówią przepisy. Podobnie jak przed udzieleniem świadczenia, przed przyjęciem deklaracji należy zweryfikować uprawnienia pacjenta. Jednak w przypadku usług NFZ weryfikuje czy w dniu usługi był sprawdzony ewuś, natomiast przy deklaracjach nie - a przynajmniej ja o tym nic nie wiem.
Przy deklaracjach weryfikowane jest tylko ubezpieczenie na pierwszy dzień w danym miesiącu (chyba).

Offline Jarasz

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Pomógł? 33
  • Bydgoszcz
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #21 dnia: Października 13, 2017, 09:32:22 am »
Niekoniecznie na pierwszy dzień w miesiącu.

Jak wchodził "dym" związany z brakiem uprawnień do świadczeń przy deklaracjach poświęciłem trochę czasu na weryfikację i wynik był taki, że NFZ weryfikuje uprawnienie do świadczeń nie w momencie złożenia deklaracji, nie w pierwszym dniu miesiąca tylko w dniu w którym NFZ weryfikuje listę deklaracji (niekiedy jest to 20 niekiedy 25, a nie kiedy jeszcze inny dzień miesiąca). Tak było kiedyś, a jak jest teraz to głowy uciąć sobie nie dam.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #22 dnia: Października 13, 2017, 10:40:09 am »
Ja też poświęciłem sporo czasu na weryfikację wszystkich pacjentów w pierwszym dniu miesiąca (przez kilka pierwszych miesięcy od wejścia ewusia) a potem na kolejne pisma w sprawie nieuznania deklaracji pacjentów, którzy 1 dnia miesiąca mieli u mnie zielonego ewusia. Po kilku miesiącach i kilku pismach przypominających, nie dostałem żadnej odpowiedzi na pisma, ale dostałem szablony rachunków na nieuznanych wcześniej pacjentów i odzyskałem kilka złotych :)
Czy przepisy mówią jedno (już nie pamiętam gdzie jest zapis, że weryfikacja odbywa się w pierwszym dniu miesiąca) a praktyka to zupełnie inna kwestia. Jak ktoś ma czas i siły to może weryfikować weryfikację NFZ i odzyskać należne pieniądze.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #23 dnia: Października 13, 2017, 13:52:18 pm »
A to całkiem możliwe że sprawdzenie w ewuś odbywa się w dniu weryfikacji list POZ. Jak najprostsze rozwiązania :)...

Właściwie to chyba baza ewuś działa tak, że pewnie nie można sprawdzić stanu według jakiegoś dnia. Prawdopodobnie jest tam tylko info na dzisiaj ubezpieczony/nieubezpieczony (oczywiście bardziej rozwinięte) bez dat od kiedy itp.

Weryfikować zgodnie z datą złożenia też by nie mogli bo to nie jest jak z usługą. Pacjent może wypełnić deklarację w domu z datą 10-go a przynieść do przychodni 11-go (co nie zmienia faktu, że przed przyjęciem deklaracji mam obowiązek sprawdzić uprawnienia).
Ale... już nie raz trzeba było zmieniać rzeczywistość, więc jak w przyszłości nie będzie można przyjąć deklaracji z wczorajszą datą (brak możliwości sprawdzenia ewuś z wczoraj) wcale się nie zdziwię.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #24 dnia: Października 13, 2017, 20:52:16 pm »
To, że masz obowiązek sprawdzić, to jedno, a to czy sprawdzisz to drugie. Potwierdzenie sprawdzenia eWuś nie idzie w raporcie, nie wydaje mi się, że lista jest weryfikowana z tym czy pacjenta sprawdzono czy nie. Chociaż mogłoby to być tak, że NFZ sprawdza nowego pacjenta z weryfikacją poprzez id świadczeniodawcy w dniu złożenia, a to poniekąd by się składało - świadczeniodawca wywołał sprawdzenie na dzień złożenia deklaracji i było zielono, w takim razie deklaracja zaliczona.

Baza ewuś pewnie tak działa jak napisałeś, ale jednak ona sięga gdzieś indziej, odpytuje inne źródła. O ile w eWUŚ masz wpisy obowiązujące dany dzień (bo tak ktoś to wymyślił), o tyle jak system eWUŚ odpytuje np. dajmy na to CWU, to w danym momencie ma status ubezpieczenia. Kto wie czy system NFZ nie sięga właśnie tam i ma dostęp do danych o ciągłości ubezpieczeń, a nie o konkretnej weryfikacji tylko.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #25 dnia: Października 16, 2017, 08:35:48 am »
Z tego co mi kiedyś w Małopolskim OW NFZ powiedzieli to deklaracje są sprawdzane z "repliką CWU na pierwszy dzień miesiąca"... ale co to dokładnie oznacza..

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że weryfikacje NFZ (świadczenia i deklaracje) częściowo są lokalne a częściowo centralne i pytanie jak jest z ewusiem.
Ewuś jest usługą centralną ale spróbujcie sprawdzić komuś ewuś i od razu wysłać do swojego OW świadczenie z tego dnia to dostaniecie bład:

Cytuj
Dokument Elektroniczny Potwierdzający Uprawnienia, O Przekazanym Id Nie Występuje W Bazie Ownfz (Prawdopodobnie Nastąpiła Pomyłka W Przekazanym Id Lub Zbyt Wcześnie Nastąpiło Przekazanie Danych Sprawozdawczych W Stosunku Do Daty Wygenerowania Tokena)

Co znaczy, że dane o sprawdzeniu w ewuś nie dotarły jeszcze z centrali do oddziału..

Pozdrawiam

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #26 dnia: Października 16, 2017, 09:07:52 am »
Podczas mojej walki z NFZ dowiedziałem się (oczywiście nieoficjalnie), że weryfikacja uprawnień pacjentów na liście POZ odbywa się w centrali na replikacji bazy CWU na pierwszy dzień miesiąca (czyli to co przed chwilą napisał Piotrek). Fakt ten potwierdza czas (kilka miesięcy) zanim zwrócono mi pieniądze, bo wszystko było przesyłane do centrali.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #27 dnia: Października 16, 2017, 18:10:45 pm »
Z tego wychodzi, że eWUŚ sięga do CWU i sprawdzenie deklaracji też sięga do CWU, co nam daje, że sam fakt sprawdzenia eWUŚ nie do końca pod kątem raportu DEKL i/lub weryfikacji deklaracji musi zaistnieć.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #28 dnia: Października 25, 2017, 20:48:26 pm »
Kiedyś miałem podobną kwestię. W MOW (księstwo mazowieckie) ukaz był taki, deklarację która jest formą oświadczenia woli wypełnia pacjent, jego widzimisiem jest jaką on datę wpisze. Czym innym jest co sobie zadeklaruje pacjent a czy innym co uzna płatnik.

Offline jurek44

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 124
  • Pomógł? 4
Odp: Deklaracje - Nowo powstały NZOZ
« Odpowiedź #29 dnia: Listopada 13, 2017, 11:17:53 am »
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem, dla potomnych  :) deklaracje przeszły z datą 1.10.2017, jedynie miałem telefon z NFZ czy na pewno posiadam podpisane deklaracje z tą datą.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 98
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 1
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]