collapse

Reklama


Autor Wątek: Wstepna wycena kosztów EDM  (Przeczytany 8757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwca 11, 2017, 09:44:44 am »
Tak dostęp do pulpitu zdalnego wymaga odrębnych licencji CAL RDP - tak żeby lepiej było zrozumieć to na przykładzie Windows Server Standard (gdzie nie ma "wbudowanych" CAL podobnie jak w Foundation): jeśli masz 10 użytkowników w sieci lokalnej i korzystają oni tylko z serwera plików, AD, serwera bazy danych itd... to wymagają 10 licencji CAL. Jeśli 5 z nich pracuje jeszcze w domu i udostępniasz im pulpit zdalny to dal nich potrzebujesz dodatkowo 5 x CAL RDP.

W Foundation jest tak samo - wymagana dodatkowa licencja CAL RDP. Warto przeczytać licencję - wiele wyjaśnia. Na przykład moje zastanawianie się czy CAL RDP w Foundation mogą być per device.
Doczytałem że mogą:
Cytuj
Licencje Dostępu Klienta na usługi pulpitu zdalnego systemu Windows Server 2012. Licencjobiorca ma obowiązek nabyć Licencję Dostępu Klienta na usługi pulpitu zdalnego systemu Windows Server 2012 dla każdego użytkownika lub urządzenia (nie przekraczając liczby 15 kont użytkownika) bezpośrednio lub pośrednio uzyskującego dostęp do oprogramowania serwera w celu udostępniania graficznego interfejsu użytkownika (za pomocą funkcji pulpitu zdalnego systemu Windows Server 2012 lub w inny sposób).
Skoro jest to licencja od Foundation i piszą "użytkownika lub urządzenia" to znaczy że jest to chyba obojętne.

Nigdy nie odpalałem dla użytkowników pulpitu zdalnego w Foundation - nie wiem czy nie ma żadnych problemów, czy nie ma żadnych ograniczeń w stosunku do Standard. Wiem że są tu tacy co mają Foundation i pracę zdalną więc może się wypowiedzą :)

Na pewno nie odpalisz pulpitu zdalnego w Essetials. Ta edycja ma 25 kont, ale nie ma roli zdalnego pulpitu dla użytkowników. I teraz jest problem. Windows Server 2016 nie ma Foundation. Jeśli komuś zależy na RDP to albo Standard 2016 albo Foundation 2012.

Chociaż... już w innej wypowiedzi zastanawiałem się, czy skoro w licencji Essentials nie ma wzmianki o RDP to czy mogę zainstalować alternatywny soft i nie muszę mieć licencji RDP? W edycjach w których jest RDP licencja zawsze mówi o technologii pulpitu zdalnego lub podobnej - czyli niezaleznie co użyję i tak muszę mieć CAL RDP. Ale w essentials licencja na ten temat milczy...
I w międzyczasie zastanowiła mnie inna sprawa. W standard jest zapis:
Cytuj
Uzyskiwanie dostępu do wystąpień oprogramowania serwera przez maksymalnie dwa urządzenia lub dwóch użytkowników wyłącznie w celu administrowania tymi wystąpieniami nie wymaga licencji CAL.
W Foundation nie ma takiego zpisu. Czytając literalnie licencję od Foundation to nawet do administrowania serwerem wymagana jest licencja CAL RDP?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 11, 2017, 09:55:06 am wysłana przez mpi »

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwca 11, 2017, 10:51:11 am »
Nigdy nie odpalałem dla użytkowników pulpitu zdalnego w Foundation - nie wiem czy nie ma żadnych problemów, czy nie ma żadnych ograniczeń w stosunku do Standard. Wiem że są tu tacy co mają Foundation i pracę zdalną więc może się wypowiedzą :)
Na 2008 Foundation RDP jak najbardziej działa. Na 2012 Foundation zarówno RDP jak i aplikacja przez RDS działa także poprawnie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwca 11, 2017, 22:24:28 pm »
Na 2008r2 foundation działa RDP prawidłowo. Mam dwie licencje na urządzenia i jak próbuję z innych laptopów się połączyć to wyskakuje komunikat o przekroczeniu ilości urządzeń. Oczywiście dostęp administracyjny działa z innych urządzeń jeżeli użyjemy przełącznika /admin i będziemy się łączyć z kontem administracyjnym.
Ważne info. Jeżeli ktoś potrzebuje mniej niż 5 licencji to u znających się na rzeczy sprzedawców można też kupić dowolną ilość. Jeżeli potrzebujesz tylko 2 licencji to kupujesz 2 + tzw. 3 dopychacze/dopełniacze w postaci np. niepotrzebnych płyt dvd z jakimś softem MS za "grosze". Powyżej 5 to już każdą ilość można kupić bez dopychaczy.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwca 13, 2017, 10:48:53 am »
A jak jest ze skanowaniem przy RDP? Tak samo jak z drukarkami? Skaner też można przechwycić i korzystać z lokalnego skanera/drukarki pracując na pulpicie zdalnym?

Analizuję ofertę serwerów dedykowanych :)

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3173
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwca 13, 2017, 13:12:00 pm »
tego jeszcze nie testowałem i w najbliższej przyszłości nie będę
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwca 13, 2017, 19:03:31 pm »
Skaner nie wiem, drukarki działają. Wyłączam tylko Easy Printa i podgrywam dedykowany sterownik, bo to raz działa, a raz nie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline dbfr

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Pomógł? 3
    • Blog o rozwiązaniach informatycznych dla branży medycznej
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpnia 30, 2017, 08:29:15 am »
A jak jest ze skanowaniem przy RDP? Tak samo jak z drukarkami? Skaner też można przechwycić i korzystać z lokalnego skanera/drukarki pracując na pulpicie zdalnym?

nie wiem czy dobrze rozumiem ale czy rozwiązaniem nie będzie skanowanie z urządzenia do jakiegoś zasobu - na przykład znajdującego się na serwerze z którego ktoś korzysta przez RDP?

Analizuję ofertę serwerów dedykowanych :)

Jak dojdziesz do jakiś wniosków daj znać. Ja chcę zrobić test VPSów i dedyków, mam nadzieje, że we wrześniu się uda.
http://itwmedycynie.pl - Blog o rozwiązaniach IT dla branży medycznej

Offline kozioler

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? 0
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpnia 30, 2017, 10:54:44 am »
Bez licencji CAL udostępnisz max 2 sesje zdalne bo tyle ma wbudowanych Win Found. Licencje można zakupić w pakietach po 5 szt.

Offline kozioler

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? 0
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpnia 30, 2017, 11:01:01 am »
z przekierowaniem skanera będzie problem - zazwyczaj do zeskanowania wymagane jest oprogramowanie skanera a tego nie przeniesiesz przez RDP, można pokombinować ze sterownikiem TWAIN albo SOMED ma rozwiązanie, gdzie jest aplikacja sieciowa (kspltunel) po której można obsłużyć skaner po sieci ale tylko wybrane modele skanerów i trzeba mieć spiętą sieć VPN.

Offline kozioler

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? 0
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpnia 30, 2017, 11:13:34 am »
jeszcze jedno rozwiązanie mi się przypomniało - można skanować bezpośrednio z urządzenia do aplikacji ale działa tylko z SOMED, rozwiązanie nazywa się Archimedes i polega na skanowaniu bezpośrednio ze skanera - użytkownik loguje się i wybiera pacjenta dla którego połącza zeskanowaną dokumentację na urządzeniu, po zeskanowaniu dokument automatycznie zapisuje się i podpina pod pacjenta w aplikacji.

Offline kozioler

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 11
  • Pomógł? 0
Odp: Wstepna wycena kosztów EDM
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpnia 30, 2017, 11:16:20 am »
a tak w ogóle to czemu nie SERUM? to rozwiązuje problem serwera, rdp i skanowania

-----
EDIT:
A tak w ogóle to czemu cztery posty jeden pod drugim?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 30, 2017, 18:05:49 pm wysłana przez 09061303 »

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 98
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]