collapse

Reklama


Autor Wątek: windows 10 i oracle client  (Przeczytany 7281 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marmot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
windows 10 i oracle client
« dnia: Czerwca 06, 2017, 23:07:26 pm »
Witam,

Panowie musze przeinstalowac stanowisko someda na nowy komputer; nowy komputer jest na W10 x64 jaką ver. oracle client najlepiej zainstalować ?
na mini serwerku jest oracle xe

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 07, 2017, 10:19:48 am »
Licencyjnie możesz tylko produkty z rodziny XE - czyli albo klient albo serwer. Wszystko 32bit, więc tutaj nie ma wyboru. Klient XE - nie stawiam, nie ma żadnych narzędzi (np. exp), różnie z nim bywało. Na końcówkach stawiam serwer XE, wyłączam usługi i w tnsach spokojnie mogę namiar na bazę wpisać. Jest to taka symulacja klienta za pomocą serwera. Inna sprawa czy OracleXE 10 pójdzie na win10 (chyba tak), nie mam jak powiedzieć, bo wszędzie, gdzie XE mam 11.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 07, 2017, 16:30:13 pm »
Oracle Client 32 bit (bo Somed jest 32 bit) wersje 11 lub 12.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 07, 2017, 16:51:40 pm »
Oracle Client 32 bit (bo Somed jest 32 bit) wersje 11 lub 12.
A kupiony Oracle jest skoro na serwerze stoi XE? Mi niestety przekazano, że jak nie ma komercyjnej wersji Oracla kupionej, to nie można zgodnie z licencją używać komercyjnego klienta.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 07, 2017, 18:42:21 pm »
Pierwsze słyszę.
Klient jest darmowym narzędziem do komunikowania się z bazami danych Oracle i można go wykorzystać do komunikacji z wieloma serwerami.
Zresztą nie da się za bardzo zainstalować dwóch klientów na jednym komputerze i decydować na bieżąco z którego korzystać do połączeń z bazą danych.
Masz może jakiś link do informacji, że nie można łączyć się do bazy Oracle XE przy pomocy standardowego klienta?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 07, 2017, 19:01:06 pm »
Nie chcę się tutaj upierać, ponieważ moje info jest z ust przedstawiciela Oracla, nie mam na to słowa pisanego. Trzeba by poszukać w warunkach licencji dokładnie, tak samo jak poparcia tego, że "Klient jest darmowym narzędziem do komunikowania się z bazami danych Oracle i można go wykorzystać do komunikacji z wieloma serwerami.".
Zresztą nie da się za bardzo zainstalować dwóch klientów na jednym komputerze i decydować na bieżąco z którego korzystać do połączeń z bazą danych.
Tego trochę nie rozumiem, bo nie za bardzo potrzeba mi dwa klienty na raz.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline marmot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 65
  • Pomógł? 0
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 07, 2017, 21:30:12 pm »
czyli
Oracle Database Client (12.1.0.2.0) for Microsoft Windows (32-bit) będzie chodził bez problemu z XE 10g ?

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 08, 2017, 07:54:59 am »
czyli
Oracle Database Client (12.1.0.2.0) for Microsoft Windows (32-bit) będzie chodził bez problemu z XE 10g ?
Będzie.

Co do licencjonowania i zgodności produktów Oracle z licencją to z doświadczenia mogę powiedzieć, że przedstawiciele nie bardzo mają o tym pojęcie i wprost o tym mówią. Zwykle w rozmowach stwierdzają, że dowiedzą się u "kogoś od licencji" bo nie mają pojęcia i nie chcą wprowadzać w błąd.

Osobiście nie udało mi się znaleźć klienta dedykowanego dla Oracle XE (był kiedyś dla wersji 10?). Obecnie dostępny jest do pobrania jedynie klient Oracle 11 i 12.

Wyobraź sobie, że jesteś DBA w kilku firmach i część z tych firm posiada płatne wersje baz danych a część bazy XE. Musiałbyś mieć maszynę wirtualną z osobnym klientem Oracle dla baz XE bo inaczej łamałbyś licencję. Z tego co pamiętam niektóre narzędzia z pełnego klienta po prostu nie działają z XE bo sama baza ma wyłączoną ich obsługę.

Warunki licencyjne w Oracle zmieniają się od czasu do czasu. Tak było z ich interpretacjami odnośnie czym jest jeden procesor. Dawniej każdy rdzeń był traktowany jako osobny procesor a od jakiegoś czasu procesor to procesor :)

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 08, 2017, 10:49:35 am »
Teraz rozumiem o co Ci chodziło z tymi kilkoma klientami. Jednak takie uzasadnienie nie do końca do mnie trafia, bo właściciela licencji może to średnio interesować. Maszyna wirtualna niekoniecznie, można przełączać Oracle home w zmiennych środowiskowych - też niefajne :)
Tak jak pisałem wcześniej, nie upieram się przy tym czy można pełnego klienta wykorzystać przy XE. Ostatni klient XE rzeczywiście był do 10XE, gdzieś nawet na dysku mi leży, ale nie miał nawet pliku tnsnames.ora - samo adresowanie było przez ciąg IP:port/service, ogólnie był smutny, dlatego z niego nie korzystałem jak pisałem w pierwszym poście. Do 11XE klienta brak, także to też może wskazywać, że można korzystać z pełnego.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 28, 2018, 16:44:20 pm »
Ktoś ostatnio przechodził instalację Someda na Oracle? Windows Server 2016, Oracle XE 11g 64b i do tego chciałem doinstalować klienta 32b w wersji 12c aby wrzucić tam Someda i tu właśnie mam problem: instalacja klienta oracle wywala się pod koniec na Net Configuration Assistant i nie tworzy się tnsnames.ora.
Próbowałem w różnych opcjach (Administrator, Instant) ale na każdej jest ten sam błąd. Instalacja wersji 11 kończy się komunikatem o nie spełnianiu minimalnych wymagań dla systemu. Doczytałem w necie coś o skopanym instalatorze 12c 32b, który instaluje x64 wersję Visual C++, ktoś sobie poradził zmieniając parametry instalacji i tworząc plik ora ale było bez szczegółów i nie wiem jak z tego wybrnąć.   

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 29, 2018, 18:25:31 pm »
Zainstaluj sobie clienta w wersji 11g. Z nim nie ma problemu a XE też jest w wersji 11 o ile dobrze pamiętam więc nie potrzebujesz 12.
Komunikatem o niespełnianiu minimalnych wymagań się nie przejmuj. Zatwierdź go i instalacja przejdzie bez problemu.
Jeżeli tnsnames Ci się nie utworzy to się nie przejmuj. Skopiuj plik z poprzedniej instalacji. Jedyne co będziesz miał do zmiany to hostname albo adres ip (w zależności co masz w pliku tnsnames).

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 31, 2018, 16:47:27 pm »
Dzięki, poszło z oraclem w wersji 11. Wszystko poszło super oprócz jednego szczegółu: nie mogę zalogować się do Someda :( Instalka z ftp 201802 i domyślne hasło do konta ADM z instrukcji "Adm12Adm" nie działa, puste też nie działa. Może istnieje jakaś opcja dogrzebania się do haseł od strony oracle?

Offline marcin3112

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 98
  • Pomógł? 9
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpnia 31, 2018, 17:47:13 pm »
Może zadziała L_AADM jako login z pustym hasłem

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 31, 2018, 22:08:12 pm »
(...)nie mogę zalogować się do Someda :( Instalka z ftp 201802 i domyślne hasło do konta ADM z instrukcji "Adm12Adm" nie działa, puste też nie działa. Może istnieje jakaś opcja dogrzebania się do haseł od strony oracle?
Można, ale jest trochę kombinacji. Spróbuj starszej instalki, sprzed zwiększenia bezpieczeństwa (są jeszcze na ftp), zaloguj się i skonfiguruj logowanie, później zrób zwykłą aktualizację.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: windows 10 i oracle client
« Odpowiedź #14 dnia: Września 03, 2018, 20:23:14 pm »
Może zadziała L_AADM jako login z pustym hasłem
Dokładnie! Infolinia wcześniej pomogła i selectem na bazie podejrzałem loginy. Nie wiadomo skąd i jak to się wzięło ale problem rozwiązany. Dzięki.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 108
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3074 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]