collapse

Reklama


Autor Wątek: maj 2017 i windows server 2003  (Przeczytany 3234 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
maj 2017 i windows server 2003
« dnia: Maja 13, 2017, 23:49:38 pm »
Jeśli u kogoś zachował się jeszcze Windows server 2003 to może mieć niespodziankę jak ja dziś. Po restarcie nie działa żadna usługa sieciowa, nie można wejść w zarządzanie użytkownikami itd... KS-SOMED działa na końcówkach ale nie widzi udziału na serwerze - a więc się nie zaktualizuje. Logowanie na serwer tylko lokalne - pulpit zdalny też nie działa. Połowa usług które powinny się uruchamiać automatycznie jest wyłączonych a w zdarzeniach pełno błędów.

Na polskich stronach cisza ale na na angielskich jest sporo tego - wszyscy mają problem od kilku dni. Bardzo dziwne...

Rozwiązanie: w ustawieniach karty sieciowej odinstalować klienta microsoft networks, ponownie uruchomić serwer i zainstalować klienta microsoft networks. Wszystko wraca do normy :)


Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: maj 2017 i windows server 2003
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 14, 2017, 21:25:56 pm »
O takich cudach to nie słyszałem..
Czyżby kolejne podatności od NSA zostały wykorzystane?
Bo w piątek były ataki typu ransomware przez niezałatane podatności w SMB.
M$ wydał łaty na XP, Vistę, 8 i 2003 Server!
https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/masowa-niezwykle-skuteczna-kampania-ransomware-wylacza-cale-firmy/

Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: maj 2017 i windows server 2003
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 15, 2017, 10:59:29 am »
Z piątkowymi atakami nie miało to nic wspólnego. Może jedynie tyle, że zalogowałem się na serwer żeby zainstalować tą opublikowaną łatkę, ale wcześniej musiałem z pewnych względów ponownie go uruchomić. No i po odpaleniu wszystko szlag trafił.
A pytania na forach odnośnie tego problemu zaczynały się już na początku maja - więc nie ma wspólnego z wirusem.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: maj 2017 i windows server 2003
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 15, 2017, 12:54:39 pm »
Podrzuć proszę jakieś linki do tego problemu bo kolega pracuje jeszcze na win server 2003 i jest zainteresowany.

Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: maj 2017 i windows server 2003
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 15, 2017, 13:17:02 pm »
Problem właściwie nie wiem jak opisać. Jak zobaczyłem tyle błędów i zatrzymanych usług to próbując każdą odpalić "schodziłem niżej" aż zatrzymałem się na usłudze "stacja robocza". Szukając braku możliwości odpalenia usługi stacja robocza i podawaniu konkretnego błeu trafiłem m.in na ten wątek:
https://community.spiceworks.com/topic/1990150-error-the-workstation-driver-is-not-installed-on-server-2003-with-remote-dsktp (właściwa odpowiedź jest dopiero 7 maja)

ten problem może być jednak też opisany inaczej - generalnie nie działało nic sieciowego, włącznie z brakiem możliwości konfiguracji AD - w użytkownikach nie było nic widać, uwierzytelnianie działało tylko lokalnie, zdalny pulpit nie działał a VPN (odpalony na tym serwerze) zgłaszał że użytkownik albo niedostępny w tej domenie albo wygasło hasło.

W podanym wyżej linku widać że dziwnym zbiegiem okoliczności problem z odpaleniem usługi stacja robocza wystąpił u kilku piszących użytkowników (a ilu nie piszących tylko stosujących to rozwiązanie?) w tym samym krótkim okresie czasu.
Gdyby 2003 był wspierany to nie byłoby nic dziwnego - pewnie jakaś ostatnia aktualizacja nawaliła, ale skoro od dłuższego czasu nie ma aktualizacji to co spowodowało problem w tym samym czasie? :)

Serwer przed restartem działał poprawnie - to tak jakby coś się wywyalało dopiero po ponownym uruchomieniu. Mam jeszcze jeden 2003 (ale tamten już tylko stoi gdyby się okazało że coś nie zostało przeniesione) i tego na wszelki wypadek nie restartuję :)

EDIT:
Ewentualnie może wspólnym ogniwem będzie udostępniony na zewnątrz port 3389? Niestety jest to zastana konfiguracja i tak nie do końca obecnie możliwa do zmiany...
« Ostatnia zmiana: Maja 15, 2017, 13:26:27 pm wysłana przez mpi »

Offline dbfr

  • Zaawansowany
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Pomógł? 3
    • Blog o rozwiązaniach informatycznych dla branży medycznej
Odp: maj 2017 i windows server 2003
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 29, 2017, 17:28:11 pm »
Najlepszą opcją byłby jednak upgrade.. A właściwie postawić czyste, nowe windy i przeniesć ręcznie usługi i całą konfiguracje. Stawiam, że nie jest to środowisko dla 500 osób, więc w ten sposób do zrobienia
http://itwmedycynie.pl - Blog o rozwiązaniach IT dla branży medycznej

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 159
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 3
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]