collapse

Reklama


Autor Wątek: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?  (Przeczytany 14278 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline keylogger

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Pomógł? 0
szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« dnia: Maja 09, 2017, 17:10:51 pm »
dzisiaj trafiłem na informacje związane z pracami odnośnie zmian w ustawie z 28 kwietnia 2011 o systemie informacji w ochronie zdrowia...

(..)

Nowelizacja ustawy zakłada również zróżnicowanie terminów wchodzenia w życie obowiązków związanych z EDM. Zmieniany art. 56 ustawy wprowadza następujące daty:

    w odniesieniu do recepty:

    - obowiązek zgłoszenia przez usługodawców do CSIOZ gotowości podłączenia swoich systemów do platformy P1 - do 31 grudnia 2018 r.;
    - obowiązek wystawiania recepty w postaci elektronicznej - od 1 stycznia 2020 r.;
     w odniesieniu do skierowania:

    - obowiązek zgłoszenia przez usługodawców do CSIOZ gotowości podłączenia swoich systemów do platformy P1- do 30 czerwca 2019 r.;
    - obowiązek wystawiania skierowania w postaci elektronicznej - od 1 stycznia 2021 r.;
    pozostała EDM (tj. dokumenty wskazane w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 13 ustawy):
    - obowiązek prowadzenia w postaci elektronicznej - od 1 stycznia 2019 r.;
    - obowiązek zgłoszenia przez usługodawców do CSIOZ gotowości podłączenia swoich systemów do platformy P1 w zakresie wymiany EDM za pośrednictwem SIM - do 31 grudnia 2019 r.;
    - obowiązek wymiany za pośrednictwem Platformy P1 - od 1 stycznia 2021 r.

Ponadto, projekt ustawy wyraźne przesądza (z uwagi na liczne wątpliwości), że EDM może być prowadzona i wymieniana również poza platformą P1.

link do artykułu

https://www.csioz.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/komunikat-dotyczacy-regulacji-prawnych-w-zakresie-elektronicznej-dokumentacji-medycznej/

Offline Seler

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 405
  • Pomógł? 8
  • MOW
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 10, 2017, 15:32:43 pm »
No bomba, odwlekać będą do świętego Dygdy co go niema nigdy. A czy ktoś znalazł informację kiedy ruszą poszczególne usługi?

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #2 dnia: Września 22, 2017, 14:39:08 pm »
Jakaś dziwna cisza o przesunięciu. Pani z Ministerstwa Zdrowia zdziwiła się, że nie wiem, że przepisy już jakiś czas temu weszły w życie :)

Podobno zmiana jest już zaklepana tu: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20170001524

Jeszcze nie sprawdzałem dokładnie, czy chodzi o ten fragment:
Cytuj
W ustawie z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych
innych ustaw (Dz. U. poz. 1991, z późn. zm.3)) w art. 48 w ust. 1 w części wspólnej wyrazy ?1 stycznia 2018 r.?
zastępuje się wyrazami ?1 stycznia 2019 r.?.

Tylko czemu Kamsoft dalej pokazuje termin 1 stycznia 2018?

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #3 dnia: Września 22, 2017, 17:51:03 pm »
Dodatkowo jeszcze widziałem w konsultacjach projekt - nie mam teraz linka - że świadczeniodawcy z umową z NFZ za jakoś pół roku mają mieć EDMa. Temat powiązany z pospolitym ruszeniem na punkty dodatkowe w  tegorocznych ofertowaniach.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #4 dnia: Września 22, 2017, 18:11:19 pm »
trochę nie wierzę że przejdzie. Głównym opisywanym powodem było niedostosowanie szpitali i dużych świadczeniodawców - takie jednostki praktycznie wszystkie mają kontrakty z NFZ

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #5 dnia: Września 22, 2017, 20:23:59 pm »
Pewnie chodzi o tych oferentów, którzy zaznaczyli w ankiecie konkursowej, że prowadzą EDM. I powinni prowadzić w okresie obowiązywania umowy.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #6 dnia: Września 22, 2017, 20:49:09 pm »
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12301710
Wspomniany link - par. 1 punkt 2d. Wejście w życie - par. 2. Ciekawe czym się to skończy?
Nic nie jest wspomniane, że dotyczy tylko tych, co zaznaczyli w ankiecie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #7 dnia: Września 22, 2017, 21:09:10 pm »
Ciekawe.

Cytuj
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2017 r., z wyjątkiem par. 1 pkt 2 lit. d, który wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #8 dnia: Września 22, 2017, 22:08:34 pm »
No to super. Nas to się każe, a u góry nie dość że nie ma kar to jeszcze idiotów z nas robią.

Odnośnie przesunięcia terminów: http://www.rp.pl/Zdrowie/305109978-Dokumentacja-medyczna-w-formie-elektronicznej-od-2019-roku.html#ap-1
Cytuj
(...)Wydłużenie terminu związane jest z nieprzygotowaniem placówek. Zgodnie z badaniem poziomu ich informatyzacji przeprowadzonym przez CSIOZ w 2016 r., z EDM korzystało zaledwie 41 proc. szpitali. Wdrożenie EDM podzieliliśmy więc na etapy, by wprowadzając je stopniowo, móc koncentrować się na tych dokumentach, które są najbardziej istotne z punktu widzenia kontynuacji leczenia ? mówi Marcin Węgrzyniak, dyrektor CSIOZ.

Obowiązujące dziś przepisy stanowią, że dokumenty w formie papierowej mają zostać całkowicie zastąpione przez elektroniczne już od 1 stycznia 2018 r. Jednak, jak podkreślają zarządzający szpitalami i samorządowcy, większość placówek nie udźwignęłaby informatyzacji finansowo. W przypadku szpitali zinformatyzowanych w bardzo małym stopniu wiązałoby się to z wydatkami rzędu nawet kilku milionów złotych.

To w końcu jak to jest? Skoro jednak wprowadzany jest obowiązek prowadzenia EDM wewnętrznej przez świadczeniodawców, a przesunięte zostały terminy związane z przekazywaniem dokumentów przez tą platformę P1 czy jak tam ona się nazywa to jaki w końcu był powód tych zmian? Normalnie idiotów z nas robią CSIOZ daje ciała, zganiają na świadczeniodawców, w maju okłamują że będzie wszystko przesunięte a w październiku dają 6 miesięcy.

EDIT
Cytuj
80. Dokumentacja może być prowadzona w postaci elektronicznej, pod warunkiem prowadzenia jej w systemie teleinformatycznym zapewniającym:
(...)
7) eksport całości danych w formacie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia;
(...)

Co jakiś czas widzę odwołanie do przepisów wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia......
Nawet w komunikacie MZ i CSIOZ było "pozostała EDM (tj. dokumenty wskazane w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 13 ustawy):". Pomijając fakt że art. 13 jest uchylony i jest tylko artykuł 13a to widział ktoś jakiś przepis/rozporządzenie wydane na podstawie tego artykułu?
No bo jeśli takowego nie ma to skąd mam wiedzieć czy mój system zapewnia warunek określony w punkcie 7?
« Ostatnia zmiana: Września 23, 2017, 00:01:50 am wysłana przez mpi »

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #9 dnia: Września 22, 2017, 22:59:53 pm »

EDIT
Cytuj
80. Dokumentacja może być prowadzona w postaci elektronicznej, pod warunkiem prowadzenia jej w systemie teleinformatycznym zapewniającym:
(...)
7) eksport całości danych w formacie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia;
(...)

Co jakiś czas widzę odwołanie do przepisów wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia......
Nawet w komunikacie MZ i CSIOZ było "pozostała EDM (tj. dokumenty wskazane w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 13 ustawy):". Pomijając fakt że art. 13 jest uchylony i jest tylko artykuł 13a to widział ktoś jakiś przepis/rozporządzenie wydane na podstawie tego artykułu?
No bo jeśli takowego nie ma to skąd mam wiedzieć czy mój system zapewnia warunek określony w punkcie 7?
https://www.csioz.gov.pl/HL7POL/pl-cda-html-pl-PL/

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #10 dnia: Września 22, 2017, 23:04:22 pm »
Somed chyba wypuścił generację HZiCH w formacie w ostatnich wersjach - nie zaleca jednak korzystania z tej funkcji "do czasu publikacji rozporządzeń do ustawy o Systemie Informacji w Ochronie Zdrowia".
Co do projektu ustawy - coś długi cisza na temat wyników konsultacji. 21dni wg uzasadnienia już przekroczone, może ktoś zapomniał info dodać, ale może być, że się to wyłoży samoczynnie.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #11 dnia: Września 22, 2017, 23:11:34 pm »
https://www.csioz.gov.pl/HL7POL/pl-cda-html-pl-PL/

Cytuj
W chwili obecnej trwają prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, których celem jest m.in. doprecyzowanie definicji elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) oraz obowiązku stosowania Polskiej Implementacji Krajowej (PIK) HL7 CDA oraz formatów EDM, które będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowia, a także zmiana terminów dotyczących obowiązku stosowania EDM.

Jak dla mnie Polska Implementacja Krajowa HL7 CDA nie jest na razie wprowadzona żadnym przepisem prawnym. Czyli jak mam spełnić punkt 7?



A wracając do tego projektu to czegoś tu nie rozumiem. Nie wiem co to jest OSR, ale wygląda mi na dokument określający zmiany w danym przepisie, uzasadniający je podmiotom z którymi odbywają się uzgodnienia itd.
Cytuj
1. Jaki problem jest rozwiązywany?

Dostosowanie przepisów obowiązującego rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej  (Dz. U. z 2016 r. poz. 1146) do zmian  wprowadzonych do ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793, z późn. zm.) ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. poz. 844). Wskazana nowelizacja wprowadziła do systemu opieki zdrowotnej nową instytucję prawną w postaci systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, który będzie główną formą zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego oraz odmienny od dotychczasowego sposób rozliczania umów. Powyższe powoduje konieczność dostosowania ww. rozporządzenia do umów udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranych ze świadczeniodawcami zakwalifikowanymi do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej m.in. poprzez dodanie warunków umów odnoszących się do sposobu rozliczania świadczeń w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej czy też wprowadzenie nowych definicji i modyfikacje już obowiązujących definicji.

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt

Konsekwencją wprowadzenia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, o której mowa w art. 159a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz przede wszystkim innych zasad ich zawierania i rozliczania jest konieczność:
1) wskazania, które z obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie mają zastosowania do tych umów,
2) dodanie nowych przepisów
3) zmiana obowiązujących przepisów.
Proponowane rozwiązania to:
1) wyłączenie przepisów nie mających zastosowania do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej;
2) dodanie nowych  definicji i pojęć lub zmiana obowiązujących definicji;
3) dodanie postanowień odnoszących się do sposobu rozliczania świadczeń w PSZ.

Kompletnie nie mogę się tu dopatrzyć uzasadnienia wprowadzenia zapisu o elektronicznej dokumentacji medycznej. A jeszcze dziwniejsze jest to:
Cytuj
4. Podmioty, na które oddziałuje projekt


Grupa
Wielkość
Źródło danych
Oddziaływanie
Narodowy Fundusz Zdrowia i  oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia16 oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznychZmiana warunków wykonywania  umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych pomiędzy dyrektorem oddziału wojewódzkiego NFZ a świadczeniodawcą

Świadczeniodawcy zakwalifikowani do PSZ

594 szpitale


Zmiana warunków wykonywania  umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych pomiędzy dyrektorem oddziału wojewódzkiego NFZ a świadczeniodawcą

A gdzie oprócz 594 szpitali jest kilkanaście tysięcy pozostałych świadczeniodawców, których punkt o EDM dotyczy?
Sam już nie wiem czy to pomyłka, czy próba wrzucenia EDM do warunków umów po kryjomu?

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #12 dnia: Września 22, 2017, 23:19:50 pm »
Kiedyś MZ powiedziało mi, że chodzi o ten link który podałem.
Na razie można prowadzić tylko dokumentację wg rozporządzenia (czyli bez eksportu do Hl7 i bez podpisu kwalifikowanego lub epuap), a nie wg ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia (eksport do HL7, podpis kwalifikowany lub epuap).
Czy teraz ten obowiązek EDM ma dotyczyć tylko sieci szpitali czy wszystkich?

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #13 dnia: Września 22, 2017, 23:49:13 pm »
Tylko że według mnie jest bubel prawny - zacytowałem własnie roporzadzenie. To w rozporządzeniu w warunkach odnośnie EDM jest zapis że system musi zapewnić eksport całości danych w formacie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
A tych przepisów nie ma.
Skoro nie ma to ich nie spełniam, skoro nie spełniam to jak mogę prowadzić EDM?

Ten obowiązek z projektu wg mnie ma dotyczyć wszystkich. Nigdzie nie ma zapisu, że par. 10a stosuje się tylko do szpitali. Ale w tym całym OSR jest napisane, że projekt oddziałuje na Oddziały NFZ i 594 szpitale. Więc jak to rozumieć? :)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: szykują się zmiany terminów wprowadzania EDM?
« Odpowiedź #14 dnia: Września 22, 2017, 23:51:52 pm »
Kto pisze te rozporządzenia w taki  sposób. One powinny porządkować pewne tematy, a nie tworzyć wątpliwości.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 109
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 30.

[Pokaż zapytania]