collapse

Reklama


Autor Wątek: rachunek zamiast faktury korekty  (Przeczytany 2678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline olusza

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Pomógł? 4
rachunek zamiast faktury korekty
« dnia: Kwietnia 19, 2017, 14:42:44 pm »
witam,
mam taki problem i proszę o poradę.muszę zrobić korekty do faktur tzn.zamiast wysłanych już faktur powinniśmy byli wysyłac rachunki.jak to zrobic zeby było dobrze?...bo rachunku w formie elektronicznej .RFX nie ruszac prawda?chodzi tu strikte o papier.miał ktos kiedys taka sytuację że mu sie po czasie przypomniało ze nie jest platnikiem VAT :D
a jesli ktos mial taka sytuacje to mozna takze za tamten rok zrobic korekty?pozdrawiam

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: rachunek zamiast faktury korekty
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 19, 2017, 15:36:30 pm »
A co było w nagłówku: "Faktura VAT" czy "Faktura", nie pamiętam od kiedy dokładnie ale teraz nie ma dopisku "VAT" i fakturę może wystawić każdy. Chyba że problemem jest stawka VAT 0% albo zwolniony. Kiedyś takie rzeczy załatwiała nota korygująca, niech księgowa pogłówkuje :D
Wysyłając papierową korektę na pewno trzeba będzie korygować rfx i dlatego też lepsza nota by była.

Offline olusza

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Pomógł? 4
Odp: rachunek zamiast faktury korekty
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 19, 2017, 15:45:21 pm »
w nagłowku było faktura vat,stawka vat 8%,ksiegowa zwala robote na mnie,a ja nigdy korekt nie robiłam:( teraz sie obudzili ze nie sa vatowcami  >:(

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: rachunek zamiast faktury korekty
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 19, 2017, 16:16:09 pm »
Tego chyba nota nie załatwi. Podpytałbym dobrego księgowego, ale może korekty na minus do zera i wtedy dopiero rachunki? Tak czy inaczej bez wcześniejszego kontaktu z NFZ nie próbowałbym nic robić.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: rachunek zamiast faktury korekty
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 19, 2017, 17:11:39 pm »
Jak był RFX a nie eDokument to tego ruszać nie trzeba pod warunkiem, że NFZtowi wystarczy dosłać poprawką wersję wydruku (w RFXie jest to samo czy to rachunek czy faktura). Nie jest to do końca tak jak być powinno i raczej w tej sytuacji nie przejdzie - zbyt długi okres wstecz (ale zapytać nie zaszkodzi).
W tej sytuacji powinien się wypowiedzieć tak czy inaczej dział finansowy NFZ - żeby zrobić korektę do rachunku z szablonem, trzeba mieć szablon, który może wystawić tylko NFZ. Żeby forma dokument - korekta była zachowana, to jedyne wyjście raczej.
Pytanie - co NFZ na taką sytuację przewiduje.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline olusza

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Pomógł? 4
Odp: rachunek zamiast faktury korekty
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 20, 2017, 12:50:50 pm »
Dzwonilam do dzialu finansowego,oni odsylaja do Urzedu skarbowego po porade :-\ a jeszcze jedno.teoretycznie jesli chcialabym tylko korekte stawki vat zrobic albo zerujaca korekte to jaka jest procedura bo jeszcze nigdy nie tobilam zadnej korekty ?wchodze w rachunki ,zaznaczam ostatni, wciskam korekta,zmieniam(kwota 0) zatwierdzam a potem drukuje i wysylam do nfz wersje papierowa? Na podstawie starego szablonu wystawiam wtedy wlasciwy rachunek ?czy jeszcze sie cos w szoi powinno zrobic?na bank ktos sie kiedys pomylil.pomocy...

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3035
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: rachunek zamiast faktury korekty
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 20, 2017, 16:27:56 pm »
Jak masz rachunek wystawiony na podstawie szablonu, to bez szablonu korygującego nie zrobisz nic, czyli bez NFZ nie zrobisz nic. NFZ raczej na ta okoliczność nie wystawi szablonu korygującego.
Rachunek wystawiony do szablonu masz ok - do tego generujesz albo RFX albo eDokment. Jak był wystawiony RFX, to nawet na Portalu/SZOIu masz ok - wtedy jest tylko zły papier wydrukowany i złożony. Jak NFZ nie chce pomóc, to zostaje jak ktoś wcześniej napisał, porada dobrego księgowego. Na tę okoliczność może jakaś nota czy inne ustrojstwo istnieje.
Nie usuwaj/koryguj/klikaj w aplikacji za wiele zanim się nie skonsultujesz, bo później może być za późno.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline olusza

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Pomógł? 4
Odp: rachunek zamiast faktury korekty
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 20, 2017, 22:29:08 pm »
tak, tylko i aż zły papier.gdyby tak można było podmienić te papierki :-[ nie zrobie nic pochopnie.na razie zbieram informacje co mogłabym zrobic w ksppsie zeby wybrnac z problemu. czytałam, że notą korygującą nie zmienię stawki vat. tak sobie myślę:może fakturą korygującą ręcznie pisaną dałoby radę zmienić stawkę vat na "ZW" a w przyczynach zwolnienia podać art 113 o podatku Vat. (tylko co z nagłówkiem FAKTURA VAT ktory widniał na fakturze zaksięgowanej w NFZ)
Nie wiem czy NFZ to łyknie :-\ i czy to zgodne z ksiegowoscia. zależy mi najbardziej żeby ten rok wyprostować(3 miesiące).ktoś może zmieniał stawkę Vat i może napisze jak to zrobił i czego dotyczyło(przez kspps czy recznie).
a co do korygowania i usuwania w aplikacji to prędzej zrobię kopię kopii i miesiąc odczekam aż odważę się coś kliknąć ::) :-[
księgowa ma myslec,ja też...oby cos sie urodziło z tego.pozdrawiam

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 106
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 11
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9299 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]