collapse

Reklama


Autor Wątek: Filtrowanie zleceń według ICD-10  (Przeczytany 3336 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Magdie

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Filtrowanie zleceń według ICD-10
« dnia: Kwietnia 11, 2017, 22:50:16 pm »
W związku z kontraktowaniem potrzebowałabym znaleźć konkretne ICD-10. W zleceniach mam tylko opcję szukania według usług. Jak znaleźć konkretne ICD-10 ?

Offline maciejj

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 579
  • Pomógł? 64
  • Wielkopolski OW NFZ
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 11, 2017, 23:41:46 pm »
polecam uwadze moduł ZESTAWIENIA

Offline Magdie

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 5
  • Pomógł? 0
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 12, 2017, 09:06:19 am »
Dzięki, nie korzystałam z tego modułu wcześniej. Jednak dalej coś nie wychodzi, wybrałam zestawienie rozpoznań, bo wpisaniu roku i rozpoznania np. K02.1 ( jest co prawda od do), po wpisaniu pracownika wychodzi mi cały czas 0, mimo że takie rozpoznania były. Co może być nie tak?

Offline andy83

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Pomógł? 19
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 12, 2017, 12:19:56 pm »
Moduł zestawienia -> zestawienie zleceń - > zakładka "zlecenia na usługę" -> można wybrać ICD-10, zakładka "kto kierował, kto wykonał" -> ustawić datę itp.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 05, 2018, 11:25:52 am »
a czy ktoś mi może wytłumaczyć do czego służy wspomniane wcześniej "Zestawienie rozpoznań" i jak z niego korzystać żeby działało (mi też pokazuje wartości zerowe)?
Czy korzystając z "zestawienia zleceń" i wpisując w filtrach odpowiednie ICD-10 pokazuje mi tylko wizyty gdzie dane ICD-10 jest wpisane jako główne czy też jako dodatkowe? Zależy mi na tym aby zestawienie zawierało pozycje zawierające dane icd-10 niezależnie czy jest wpisane jako główne czy dodatkowe.
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline MK

  • Kamsoft
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 556
  • Pomógł? 49
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 05, 2018, 12:57:58 pm »
KS-SOMED zasadniczo jest systemem do prowadzenia wizyty lekarskiej. Nie do rozliczeń
z NFZ, co oczywiście też potrafi. Dlatego pewne elementy z pozoru mogą wydawać się dziwne.
Na wizycie lekarskiej określamy rozpoznania. I to zazwyczaj jest jeden ze wstępnych elementów wizyty. Robimy wywiad, badanie no i na tej podstawie określamy rozpoznanie pacjenta. Może być to oczywiście znane wcześniej, bo wizyta pacjenta jest kolejną z wizyt w ramach leczenia danego schorzenia. Tak więc rozpoznania wpisane podczas wizyty są podstawowymi rozpoznaniami w KS-SOMED. Od nich zwykle wszystko, odnośnie rozpoznań  - się zaczyna. Możemy tam rejestrować rozpoznania przewlekłe, które ciągną się przez wiele miesięcy/lat/od końca. Jeśli to np. zwykła grypa, powinniśmy takie rozpoznanie po wyleczeniu zamknąć, albo korzystać z opcji automatycznego zamykania rozpoznań nieprzewlekłych.
Jeśli teraz na wizycie wykonamy zlecenie, to automatycznie może się przepisać na zlecenie rozpoznanie z wizyty. Tak samo jeśli wystawiamy receptę, rozpoznanie z wizyty może być podstawą do określenia wskazania i wybrania odpowiedniej refundacji.
Po co ten cały opis? Aby pokazać, że rozpoznania w KS-SOMED są w wielu miejscach. Najważniejsze są te "czyste rozpoznania". Oczywiście w przypadku rozliczenia z NFZ istotne są rozpoznania na zleceniu, które mogły być ustawione na podstawie rozpoznania z wizyty, albo automatycznie, albo poprzez wybranie za pomocą ikonki, zdaje się z kartoteką. To jest jednak zawsze wartość wtórna. Możemy też rozpoznanie tu "wpisać z palca"
I teraz tak, zestawienie rozpoznań bazuje na tych "właściwych" rozpoznanych. Np. widzimy, że mamy pacjentów leczonych na cukrzycę. Jeśli to zestawienie nic nie pokazuje, znaczy się, nie używamy KS-SOMED dla "prawdziwej" wizyty lekarskiej. Moża i tak.
W zestawieniach zleceń możemy zobaczyć rozpoznania związane z konkretnymi wykonanymi zleceniami. Jasne, zapewne też sprawdzimy, że leczyliśmy pacjentów z cukrzycą, ale to jest nieco inna informacja.
Mam nadzieję, że nieco temat rozjaśniłem.

Offline Michał

  • ForumPPS.pl
  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3178
  • Pomógł? 101
  • Kujawsko-Pomorski OW
    • NZOZ "ARS MEDICA" Przychodnia Lekarska
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 05, 2018, 21:30:31 pm »
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Może teraz ja trochę opiszę moją sytuację. W zeszłym roku po wdrożeniu KS-SOMED był on w 99% wykorzystywany tak jak wcześniej KS-PPS tylko do rozliczeń z NFZ. W module terminarz rejestracja zapisywała pacjentów na wizyty (tylko POZ) a potem w tym samym module te same panie, po odbytych wizytach kończyły wizytę (ctrl+z) i wpisywały ICD-10. Czasami było jedno a czasami dwa (np. kiedy przy okazji przeziębienia lekarz zrobiła dziecku bilans zdrowia).

Od niedawna zaczynamy jednak próbować korzystać z KS-SOMED zgodnie z jego "głównym przeznaczeniem" czyli do prowadzenia EDM. Pani Doktor z poczekalni wybiera zarejestrowanego pacjenta i przeprowadza całą wizytę w KS-SOMED. W trakcie tej wizyty wpisuje najczęściej kilka rozpoznań, np. 1. E11, 2. I10 i 3. J02. Tutaj mam kilka pytań.
1. Które z tych rozpoznań będzie uwzględnione w "Zestawieniu rozpoznań" a które w "Zestawieniu zleceń"?
2. Wystawiając podczas takiej wizyty receptę domyślnie "pobierane" jest ICD-10 wpisane jako pierwsze. Czy jest jakiś sposób żeby automatycznie do leków na nadciśnienie podpinane było I10 a dla leków na cukrzyce E11 bo z tego co rozumiem to na podstawie m.in. tych rozpoznań podpowiadana jest refundacja?

i jeszcze jedno bonusowe pytanie. Nie wiem jak w innych zakresach, ale w POZ nie można wykazać dwóch porad dla tego samego pacjenta jednego dnia. Pojawia się tutaj problem, o którym napisałem wcześniej, kiedy przy okazji wizyty dziecka z powodu np. przeziębienia wykonywany jest bilans zdrowia albo na odwrót.
Jak to "ogarnąć" w KS-SOMED? Co zrobić aby takie bilanse były uwzględnione później podczas generowania MZ-11?
Pozdrawiam
Michał (michalszy)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 06, 2018, 10:48:03 am »
Przy okazji rozpoznań i ja się podepnę ze swoim pytaniem: do skierowania kopiowane są wszystkie rozpoznania z wizyty, w teorii zamysł słuszny i ułatwiający pracę ale praktyka swoją drogą, przykład: lekarz na wizycie wystawia 3 rozpoznania np. I10 - główny powód wizyty, H11 i J00 wypisuje pacjentowi 2 skierowania: do laryngologa i okulisty i na każdym z nich musi usuwać dwa nieistotne dla skierowania rozpoznania i przepisać rozpoznanie istotne w pierwsze pole zlecenia do skierowania. Dużo niepotrzebnego klikania i strata czasu.
Czy można w wizycie wyłączyć kopiowanie rozpoznać na skierowania?

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 06, 2018, 14:46:53 pm »
Czy można w wizycie wyłączyć kopiowanie rozpoznać na skierowania?

Można wystawiać skierowania przed dodaniem rozpoznania na wizycie  8)

Ciekawym rozwiązaniem byłaby możliwość wystawiania skierowań na podstawie rozpoznań np. po kliknięciu prawym klawiszem na rozpoznaniu byłaby pozycja dodaj skierowanie  ::)

Offline Sorn

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Pomógł? 24
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 06, 2018, 15:06:54 pm »
1. Które z tych rozpoznań będzie uwzględnione w "Zestawieniu rozpoznań" a które w "Zestawieniu zleceń"?
W zestawieniu rozpoznań można zaznaczyć aby przeszukiwał oprócz głównego także rozpoznania współistniejące ale tylko pierwsze i drugie. Kolejnych nie bierze już pod uwagę  :(
W przypadku zestawienia zleceń, filtr dotyczy tylko rozpoznania głównego. Czyli szukać możemy tylko po głównym.
Można za to w kolumnach pokazać współistniejące do 3 poziomu. Trzeba się jednak oszukać ponieważ wybór kolumn jest posortowany w Somedowi znany tylko sposób.

2. Wystawiając podczas takiej wizyty receptę domyślnie "pobierane" jest ICD-10 wpisane jako pierwsze. Czy jest jakiś sposób żeby automatycznie do leków na nadciśnienie podpinane było I10 a dla leków na cukrzyce E11 bo z tego co rozumiem to na podstawie m.in. tych rozpoznań podpowiadana jest refundacja?
Nie znam takiej funkcjonalności. Co do podpowiedzi refundacyjnych to decydują lekarze o tym i sami wiążą w Somed rozpoznania ze wskazaniami (pojawia się komunikat czy powiązać). Może to jednak w niektórych przypadkach być zgubne gdyż czasami jedno rozpoznanie może mieć dwa różne wskazania (pokazywali mi to kiedyś na przykładzie lekarze). Dlatego lepiej uczulić lekarzy by czytali komunikaty :)

i jeszcze jedno bonusowe pytanie. Nie wiem jak w innych zakresach, ale w POZ nie można wykazać dwóch porad dla tego samego pacjenta jednego dnia. Pojawia się tutaj problem, o którym napisałem wcześniej, kiedy przy okazji wizyty dziecka z powodu np. przeziębienia wykonywany jest bilans zdrowia albo na odwrót.
Jak to "ogarnąć" w KS-SOMED? Co zrobić aby takie bilanse były uwzględnione później podczas generowania MZ-11?
Bilansów nie powinno się robić zdrowym dzieciom?
Nie wnikając jednak w procedury, jeżeli chcecie aby wizyta była potraktowana jako bilansowa, to trzeba rozliczyć usługę bilans. Nie potrzeba już wtedy dodawać kolejnej. Informacja o wizycie i tak zostanie wysłana do NFZ, dodatkowych pieniędzy i tak nie będzie.

Jeżeli pacjent dajmy na to przychodzi drugi raz w ciągu tego samego dnia do innego lekarza ponieważ poprzedniego już nie ma (np. z wynikami) to drugą wizytę można rozliczyć np. na specjalną dodatkową usługę np. "kolejna wizyta pacjenta w dniu" która nie będzie podpięta pod umowę.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: Filtrowanie zleceń według ICD-10
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 06, 2018, 16:39:52 pm »
Można wystawiać skierowania przed dodaniem rozpoznania na wizycie  8)

Żeby się dało... Pacjent o skierowaniach przypomina sobie na wyjściu. Także nieoficjalnie proszę Kamsoft o taką funkcjonalność.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 93
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9297 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3178 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3035 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1622 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]