collapse

Reklama


Autor Wątek: PWT nowe zasady/interpretacja  (Przeczytany 16885 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
PWT nowe zasady/interpretacja
« dnia: Lutego 21, 2017, 18:10:57 pm »
Dostaliście nową interpretację? Dzień bez raportu dniem straconym!

Cytuj
Szanowni Państwo,

Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że od 01 stycznia 2017 r. zostały wprowadzone rozwiązania systemowe mające na celu dokładniejszą weryfikację sprawozdawczości z zakresu list oczekujących.

Zawyżywszy na skalę wprowadzonych zmian i związanych z tym zgłaszanych przez Państwa wątpliwości co do zasad przekazywania raportów list oczekujących za dany miesiąc sprawozdawczy (raporty klx) oraz informacji o pierwszym wolnym terminie przedstawiamy przyjęte przez Centralę NFZ założenia dotyczące sprawozdawczości.

LISTY OCZEKUJĄCYCH ? raporty klx za dany miesiąc sprawozdawczy

1.      Kryteria ustalenia obowiązku sprawozdawczego:

    obowiązkowi sprawozdawczemu podlegają komórki oraz świadczenia wymienione w słownikach świadczeń XML,
    obowiązkowi sprawozdawczemu podlegają komórki oraz świadczenia, na które świadczeniodawca posiada aktywną umowę.

2.      Świadczeniodawca podlegający obowiązkowi sprawozdawczemu z zakresu list oczekujących, przekazuje dane sprawozdawcze do dnia 10-go następującego po miesiącu sprawozdawczym[1].

3.      Ostateczna data przekazania raportów klx, do której świadczeniodawca ma obowiązek przekazać dane uwzględnia zgłoszone przerwy w udzielaniu świadczeń (np. urlopy, zwolnienia chorobowe):

Przykład

Świadczeniodawca, który zgłosił przerwę w udzielaniu świadczeń w okresie obejmujące dni od 01 do 09 dnia miesiąca następnego po miesiącu sprawozdawczym, ma obowiązek przekazać raport klx nie później niż do 2 dni roboczych po zakończeniu przerwy.

Przerwa zgłoszona od 01.02.2017 r. do 10.02.2017 r. ?  ostateczny termin przekazania raportów klx do 12.02.2017r. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że dzień 12.02.2017 r. (niedziela) przypada na dzień ustawowo wolny od pracy[2], termin ten zostaje wydłużony do dnia 13.02.2017 r.

PIERWSZY WOLNY TERMIN

1.      Kryteria ustalenia obowiązku sprawozdawczego:

    obowiązkowi sprawozdawczemu podlegają komórki oraz świadczenia wymienione w słownikach świadczeń XML,
    obowiązkowi sprawozdawczemu podlegają komórki oraz świadczenia, na które Świadczeniodawca posiada aktywną umowę.

Data przekazania danych o pierwszym wolnym terminie powinna przypadać na  ostatni dzień roboczy w danym tygodniu wynikającym z harmonogramu pracy komórki/świadczenia i przekazana tego samego dnia lub w pierwszy dzień roboczy pracy komórki w następnym tygodniu.[3]

2.      Przy przygotowaniu pierwszego wolnego terminu oraz jego przekazaniu istotne jest uwzględnienie zgłoszonego harmonogramu pracy danej komórki.

Przykład 1

Świadczeniodawca zgodnie ze zgłoszonym harmonogramem dla danej komórki pracuje we wtorki, środy i czwartki  ?  pierwszy wolny termin powinien być przygotowany na czwartek i przekazany w ten sam dzień lub we wtorek następnego tygodnia (wyjątkiem będzie zgłoszona przerwa w udzielaniu świadczeń ? szczegóły w pkt. 3).

Przykład 2

Świadczeniodawca zgodnie ze zgłoszonym harmonogramem dla danej komórki pracuje od poniedziałku do niedzieli ? pierwszy wolny termin powinien być przygotowany na niedzielę i przekazany w poniedziałek następnego tygodnia.

Przykład 3

Świadczeniodawca ma dwie różne komórki np. poradnie dermatologiczną i poradnie neurologiczną, dla których ustalono różny harmonogram pracy np.:

    dla poradni dermatologicznej ustalono harmonogram pracy od poniedziałku do czwartku ? pierwszy wolny termin powinien być przygotowany na czwartek i przekazany w ten sam dzień lub w poniedziałek następnego tygodnia,
    dla poradni neurologicznej ustalono harmonogram od wtorku do piątku - pierwszy wolny termin powinien być przygotowany na piątek i przekazany w ten sam dzień lub we wtorek następnego tygodnia.

3.      Ostateczna data przekazania informacji o PWT w sytuacji zgłoszonej przerwy w udzielaniu świadczeń (np. urlopy, zwolnienia chorobowe) stanowi wyjątek opisany poniżej.

Opracowano przykład dla okresu sprawozdawczego od 06.02.2017 r. (poniedziałek) do 12.02.2017 r. (niedziela) uwzględniający opisane powyżej zasady przygotowania informacji o pierwszym wolnym terminie ze wskazaniem czy komórka podlega sprawozdawczości za wybrany tydzień w sytuacji zgłoszeni przerwy w udzielaniu świadczeń:

Przykład 1: wg harmonogramu pracy komórki w tym tygodniu (06.02.2017 r. do 12.02.2017 r.) nie ma dni roboczych ? nie podlega sprawozdawczości,

Przykład 2: wg harmonogramu pracy komórka pracuje 06.02.2017 (poniedziałek), 08.02.2017 r. (środa) oraz 10.02.2017 r. (piątek)  i ma zgłoszoną przerwę od 10.02.2017r. do 10.02.2017r.  ?  nie podlega sprawozdawczości,

Przykład 3: wg harmonogramu pracy komórka pracuje 06.02.2017 (poniedziałek), 08.02.2017 r. (środa) oraz 10.02.2017 r. (piątek)  i ma zgłoszoną przerwę od 06.02.2017r. do 09.02.2017r.  ?  podlega sprawozdawczości,

Przykład 4: Wg harmonogramu komórka pracuje od 06.02.2017 r. (poniedziałek)  do 10.02.2017 r. (piątek) i nie ma zgłoszonych przerw w udzielaniu świadczenia ? podlega sprawozdawczości.

Zważywszy na fakt, iż zgłaszane przerwy w harmonogramie pracy mają ogromny wpływ na terminowość przekazywanej sprawozdawczości z zakresu list oczekujących, w szczególności na informację o pierwszym wolnym terminie (wprowadzone dane do systemu oddziału powodują automatyczną zmianę konfiguracji terminu przekazania sprawozdawczości). Świadczeniodawca zobowiązany jest do przekazywania każdorazowej informacji o przerwach w udzielaniu świadczeń.[4] Informacje o przerwie powinny mieć odzwierciedlenie w stosowym zgłoszeniu do umowy w SZOI.
 
Ewentualne pytania należy kierować na adres: kolejki@nfz-warszawa.pl


Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 21, 2017, 19:04:20 pm »
Podkarpacki wspomniał, że przypomnienie o terminach jest wynikiem większego nacisku centrali NFZ na oddziały pod tym kątem (wcześniej jakaś samowolka mogła by większa).
Dla mnie jedyna nowość (chociaż może nie do końca, ale przychodnie z którymi mam kontakt nie do końca się do tego stosowały) to temat kilku poradni, gdzie jedna z nich pracuje do czwartku, reszta do piątku. Nikt tej jednej poradni nie zmieniał daty przygotowania na inną tylko dla wszystkich szła data piątkowa.
Jest ten komunikat gdzieś na ogólnodostępnej stronie czy to wiadomość na świadczeniodawców danego NFZ była?
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline neelix

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Pomógł? 39
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 21, 2017, 19:43:56 pm »
Komunikat pojawił się na SZOI, nie widziałem jeszcze nigdzie na stronie. Dla mnie też właściwie nowe też jest wysyłanie oddzielnych raportów na inne dni. W jednym miejscu będę musiał przygotować 3 raporty - w czwartek, piątek i sobotę.
Ale jest jeszcze jedna głupota, np: poradnia pracuje od pn do pt, i nie mogę wysłać raportu za nią w sobotę? Nie potrafili zrobić automatu do zliczania prawidłowości sprawozdawania i zmuszają do bezsensownych rozwiązań.

Offline Tomasz

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • Pomógł? 5
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 21, 2017, 21:09:34 pm »


Data przekazania danych o pierwszym wolnym terminie powinna przypadać na  ostatni dzień roboczy w danym tygodniu wynikającym z harmonogramu pracy komórki/świadczenia i przekazana tego samego dnia lub w pierwszy dzień roboczy pracy komórki w następnym tygodniu.[3]

Czyżby dlatego mojej raporty wysyłane w niedziele w Wlkp są oznaczana jako nieprzekazane w terminie? Zawsze rozumiałem, że mam to przekazać do końca pierwszego dnia roboczego, a jak mam nudne życie to sobie w niedziele mogę takie rzeczy wysłać (poradnia pracuje do pt).

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 21, 2017, 21:49:30 pm »
@Tomasz ponoć jest błąd i system NFZ interpretuje w zestawieniach datę faktycznego wysłania PWT jako datę przygotowania informacji. Czyli jak:
- wyślesz PWT wg stanu na 24.02 (na SZOI plik kolejki złożysz 24.02)
- wyślesz PWT wg stanu na 03.03 (na SZOI plik kolejki złożysz 06.03)
to w systemie NFZ na zestawieniu zobaczysz, że 27.02 - 05.03 jest nieprzesłany.

Mam wrażenie, że tutaj jest jakiś błąd?
Cytuj
Przykład 2: wg harmonogramu pracy komórka pracuje 06.02.2017 (poniedziałek), 08.02.2017 r. (środa) oraz 10.02.2017 r. (piątek)  i ma zgłoszoną przerwę od 10.02.2017r. do 10.02.2017r.  ?  nie podlega sprawozdawczości,
Nie trzeba w tej sytuacji wysłać PWT wg stanu na środę we środę lub w poniedziałek?

« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2017, 21:51:01 pm wysłana przez karolweksler »

Offline kangoo12

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 10
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 21, 2017, 22:24:36 pm »
Chyba już sami nie wiedzą, co z tym zrobić. Cóż, od mieszania herbata nie stanie się słodsza. Ostatnio w jednej poradni zgłoszony urlop i telefon czemu kolejka nie wysłana i musiałem wysłać z datą oceny kiedy poradnia nie pracowała. Powoli staje się to paranoją.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 22, 2017, 00:06:09 am »
Mam wrażenie, że tutaj jest jakiś błąd?
Cytuj
Przykład 2: wg harmonogramu pracy komórka pracuje 06.02.2017 (poniedziałek), 08.02.2017 r. (środa) oraz 10.02.2017 r. (piątek)  i ma zgłoszoną przerwę od 10.02.2017r. do 10.02.2017r.  ?  nie podlega sprawozdawczości,
Nie trzeba w tej sytuacji wysłać PWT wg stanu na środę we środę lub w poniedziałek?
Tego nie doczytałem, ale wg mnie - kolejka z datą przygotowania środa wysłana maks do poniedziałku. Podkarpacki na takim stanowisku stoi.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 22, 2017, 22:46:31 pm »
Wg mnie też.
Wysłałem email na kolejki MAŁPA nfz-warszawa.pl z prośbą o sprawdzenie czy nie wkradł się tam błąd.

Offline kangoo12

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 10
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 24, 2017, 19:48:01 pm »
witam;
Mam pytanie trochę z innej beczki. Neurolog "wyzerował" sobie kolejkę - bynajmniej chwilowo;-)  Zastanawiam sie jaki PWT wpisać: ostatni dzień roboczy (data przygotowania piątek jako pwt) czy może poniedziałek tak jak czynna w nowym tygodniu poradnia.

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 24, 2017, 23:53:06 pm »
Skoro kolejka zerowa, to raczej pacjent przyjmowany na bieżąco (pomijam fakt, że czasem można mieć same kontynuacje, więc idzie wytłumaczyć PWT późniejsze niż na bieżąco, ale tylko na krótką metę). Załóżmy, że poradnia pracuje w piątek 8-16. Nigdzie nie jest napisane, o której godzinie masz przygotowywać dane do kolejki. Jak rano, to jest szansa wpisać termin piątkowy. Jak po południu koło 16stej, to piątek odpada - dałbym poniedziałek. Moim zdaniem czy ten czy tamten, w razie kontroli jeden i drugi przejdzie, byleby wiedzieć o czym się mówi.
Ogólnie trzeba tylko pamiętać o jednym - jaki termin usłyszy pacjent np. jak zadzwoni? Bywało, że ktoś z NFZ dzwonił, nie przedstawiał się, tylko pytał na kiedy może się zarejestrować (po 3 telefonach w jakimś odstępie czasu świadczeniodawca dostawał raport m.in. z informacją czy pod podany w NFZcie numer telefonu jako do rejestracji dało się w ogóle dodzwonić). I teraz jak się to nam rozjedzie mocno z PWT, to nie wiadomo jak zostaniemy potraktowani.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

Offline kangoo12

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 10
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #10 dnia: Lutego 25, 2017, 21:39:52 pm »
Dzięki, upewniłeś mnie w moim rozumowaniu, chociaż przyznaję, że obawiam się  logiki nfz chadzającej dziwnymi ścieżkami.

Offline Slawek

  • Specjalista
  • ***
  • Wiadomości: 172
  • Pomógł? 1
  • ŚOW NFZ
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 27, 2017, 16:25:11 pm »
No i jest fajnie! Rewelacja! Noż kurna prościej się nie dało! Teraz wszyscy nie będą mieli problemów z właściwym przesyłaniem kolejek.

Offline Grisha

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Pomógł? 2
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 03, 2017, 10:06:20 am »
Mnie NFZ Mazowsze poinformował dzisiaj że są nowe walidacje na PWT. I chyba się zgadza bo udało mi się już 3 tygodnie sprawozdać PWT w terminach a w tym tygodniu na 30 miejsc już tylko 6 weszło jak trzeba.
Biorąc pod uwagę Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej tabela dotycząca jakości - wyniki kontroli i inne nieprawidłowości, nie będzie świadczeniodawcy któremu nie oberwą od -1 do -3 pkt w zależności od rodzaju umowy w postępowaniu konkursowym które ponoć wisi w powietrzu.
« Ostatnia zmiana: Marca 03, 2017, 10:08:21 am wysłana przez Grisha »

Offline maciek777

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2200
  • Pomógł? 81
  • Mazowiecki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 03, 2017, 23:17:01 pm »
Ale czemu ten stres, przecież to "dobra zmiana"  :P ;)
Wróżbita maciek już nie wróży, bo zamknął się w sobie :p

Offline dobie

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 371
  • Pomógł? 8
  • Podlasie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 08, 2017, 08:53:49 am »
W Podlaskim OW wysyłam kolejki wg takiego schematu:
za oodziały: w każdy piątek i poniedziałek (bo oddziłaly pracują 7dni)
za poradnie: w czwartek (jak pracuje do czwartku), piątek (jak pracuje do piatku), w poniedziałek (jak pracuje w sobotę - z datą sobotnią).
W wyniku tego kolejka jest sprawozdawana 3x w tygodniu i na szoi wszystko gra.

Kolejka na szoi jest nanoszna o 08:00 i 14:00, wtedy można sprawdzić czy to co przesłaliśmy jest prawidłowe.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 144
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 2
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 29.

[Pokaż zapytania]