collapse

Reklama


Autor Wątek: PWT nowe zasady/interpretacja  (Przeczytany 16886 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #30 dnia: Marca 13, 2017, 10:58:51 am »
@PiotrSz
To jedna z przychodni spod małopolskiego NFZ nie miała ostrzeżeń, ale dostała telefon z działu kolejek. Twoja wersja by wtedy nie przeszła.

Panie z działu kolejek z Małopolskiego OW bardzo mnie lubią i często dzwonią ;-) (jak pielęgniarki/rejestratorki coś skopią w danych statystycznych)
W sprawie nowej interpretacji PWT nikt nie dzwonił.

Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #31 dnia: Marca 13, 2017, 11:48:02 am »
Piotrze nie jestem pewien czy dobrze rozumiem.
Poradnia/poradnie pracują u Ciebie przykładowo od poniedziałku do piątku (czy tam nawet niedzieli), robisz dziś kolejkę za poprzedni tydzień i w polu "data przygotowania informacji" wprowadzasz dzisiejszą datę?

Jeśli tak robisz to w mojej ocenie robisz poprawnie - wg. mnie dzień przygotowania informacji nie oznacza że na ten dzień jest stan jaki podajesz. Ja mam podobną sytuację, tylko że podawałem piątek. Ale wg. NFZ ta data to data stanu.
Informacja o nieprawidłowościach jest na SZOI w kolejkach->realizacja sprawozdawczości terminy.
Prawdopodobnie masz tam info że kolejki nie są wysyłane w terminie.
Jeśli nie masz błędów w tym miejscu to.... wg algorytmu na SZOI data przygotowania to data przygotowania i powinna ona być równa albo dacie ostatniego dnia roboczego albo pierwszego. Jeśli tak to nie ma co się przejmować SZOI bo przepis mówi "najpóźniej do".
Czy możesz sprawdzić w tym miejscu co wyżej napisałem?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #32 dnia: Marca 13, 2017, 12:08:20 pm »
Nie mam SZOI.
Na ISI (Małopolski lokalny serwis NFZ gdzie między innymi publikują pliki umów, statusy importu deklaracji, statusy i błędy importu kolejek i wszelkie komunikaty kierowane bezpośrednio do danego świadczeniodawcy, pojawiają mi się przypomnienia, że zbliża się termin kolejek ale nie mam ostrzeżeń. Jeżeli zdarzyło się, że kolejki poszły po terminie to od razu był tam komunikat.
Jak znajdę chwilkę to spróbuje zadzwonić do mojego OW i zobaczę czy moje miłe Panie widzą jakieś problemy u mnie.

Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #33 dnia: Marca 13, 2017, 12:18:12 pm »
Ale format XML jest taki sam co w przypadku SZOI? Jak robisz kolejkę to wprowadzasz datę przygotowania informacji. Wprowadzasz tam dzisiejszą datę, jeśli kolejka dotyczy ubiegłego tygodnia?

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #34 dnia: Marca 13, 2017, 12:38:22 pm »
Ale format XML jest taki sam co w przypadku SZOI? Jak robisz kolejkę to wprowadzasz datę przygotowania informacji. Wprowadzasz tam dzisiejszą datę, jeśli kolejka dotyczy ubiegłego tygodnia?

W PPSie daje generacje kolejki tygodniowej i zostawiam datę bieżącą (poniedziałkową). Jeżeli tylko nie przekraczam 7 dni pomiędzy wysłaniami to się nie czepiali i dalej nie czepiają.
W potwierdzeniu na ISI mam takie coś
       
        Data i czas wysłania  Nazwa pliku                                                                        Okres / Nr generacji                       Status importu                       Wynik importu
>   2017-03-13 10:09     KOL_06-1_-300201_2017-03-13_10_08_09.xml                Okres: /, nr generacji: 752                   Pomyślnie zaimportowana   Bez błędów
>   2017-03-10 14:27     KOL_06-1_-300201_2017-03-10_14_23_30.xml.asc          Okres: 2017/02, nr generacji: 751   Pomyślnie zaimportowana   Bez błędów

Pierwsza pozycja to dzisiejsze PWT a druga to piątkowa wysyłka miesięcznych kolejek do 10 dnia miesiąca za luty.

Pozdrawiam

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #35 dnia: Marca 13, 2017, 13:24:24 pm »
I ja uważam, że to powinno być prawidłowe. Rolą programistów pracujących dla NFZ powinno być to, żeby sprawdzić czy data przygotowania i wysłania mieści się pomiędzy ostatnim dniem roboczym poprzedniego tygodnia a pierwszym dniem roboczym obecnego tygodnia (lub równą ostatniemu lub pierwszemu).
Ale jak to już nie raz bywało programistom jest ciężko napisać pewne warunki, więc standardowo zamiast system informatyczny dostosować do rzeczywistości to to rzeczywistość dostosowuje się do możliwości systemu informatycznego i w tym przypadku data przygotowania jest traktowana jako "stan na dzień".

Offline Sarah

  • Kompletny nowicjusz
  • Wiadomości: 1
  • Pomógł? 0
    • splycenie-zmarszczek.pl
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #36 dnia: Marca 13, 2017, 13:27:51 pm »
To raczej nie jest trudne do zmiany, a robi sporą różnicę dla użytkownika, szkoda, że nikt tego nie poprawia

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #37 dnia: Marca 13, 2017, 14:08:05 pm »
A najgorsze to jest postępowanie w podobnych przypadkach.
W pewnym momencie myślałem, że to ja po prostu myślę inaczej, jednak okazuje się że sporo osób kolejki tygodniowe robiło/robi źle. To nie jest błędne myślenie jednej osoby ale wielu i Fundusz dobrze o tym wie.
Pisząc "źle" - mam na myśli źle wg. algorytmów funkcjonujących na SZOI i interpretacji NFZ, ale dalej uważam że jest to naciąganie rzeczywistości.

Ja rozumiem, że można w pewnym momencie uznać że coś powinno robić się inaczej niż do tej pory robili to świadczeniodawcy. Ale dlaczego w takim przypadku nie ma odpowiedniego komunikatu w tej sprawie przykładowo:
"w związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami, przedstawiamy jak należy sprawozdawać od dnia....."
Komunikat Mazowieckiego OW zacytowany na początku tego tematu jeszcze ujdzie, ale jak wszyscy wiemy takie komunikaty najczęściej brzmią "Przypominamy....", tak jakby coś było oczywiste od dawna.

W takich przypadkach bardzo łatwo zastosować się do powiedzenia "daj mi człowieka a paragraf się znajdzie", a przecież chyba nie to i nam i Funduszowi chodzi? Przecież 99% świadczeniodawców chce wszystko robić prawidłowo, ale wciąż zmieniające się intrpretacje nie pozwalają na to.
Czy my mamy 1-2 razy w miesiącu dzwonić do każdego wydziału (kolejki, sprawozdawczość, recepty itd...) w NFZ z pytniem czy nie ma żadnych nowych interpretacji? Ale nawet jak są to co z przesłanymi danymi za poprzednie okresy?
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2017, 14:09:52 pm wysłana przez mpi »

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 13, 2017, 22:48:35 pm »
W takich przypadkach bardzo łatwo zastosować się do powiedzenia "daj mi człowieka a paragraf się znajdzie", a przecież chyba nie to i nam i Funduszowi chodzi? Przecież 99% świadczeniodawców chce wszystko robić prawidłowo, ale wciąż zmieniające się intrpretacje nie pozwalają na to.
Czy my mamy 1-2 razy w miesiącu dzwonić do każdego wydziału (kolejki, sprawozdawczość, recepty itd...) w NFZ z pytniem czy nie ma żadnych nowych interpretacji? Ale nawet jak są to co z przesłanymi danymi za poprzednie okresy?

Podpisuję się pod tym.

Offline C.M. Legionów w Lęborku

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 667
  • Pomógł? 43
  • Centrum Medyczne "Legionów" w Lęborku
    • C.M. Legionów w Lęborku
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 14, 2017, 10:43:49 am »

W Pomorskim NFZ wygląda to tak według ich strony o kolejkach :

Cytuj
Pytanie 21:Jak świadczeniodawca powinien określić pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia w przypadku komórek organizacyjnych, w których świadczenia udzielane są przez kilku lekarzy tej samej specjalności, do których są różne czasy oczekiwania ?

Odpowiedź: Pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia powinien być określany do komórki organizacyjnej, a nie do poszczególnych lekarzy. W przypadku kilku lekarzy udzielających tego samego zakresu świadczeń w ramach jednej komórki organizacyjnej pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia do tej komórki organizacyjnej powinien odpowiadać pierwszemu wolnemu terminowi udzielenia świadczenia przez lekarza, do którego czas oczekiwania jest najkrótszy.

Pytanie 22: Jaki pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia powinien sprawozdawać świadczeniodawca w przypadku komórek organizacyjnych, do których nie jest w stanie podać terminu z dokładnością do tygodnia np. według szacunku czas oczekiwania wynosi około 2 lat ?
Odpowiedź: Przy określaniu terminu z dokładnością do tygodnia należy podać datę odpowiadającą pierwszemu dniu tego tygodnia.

Pytanie 23: W jaki sposób świadczeniodawcy mają podawać pierwszy wolny termin na udzielenie świadczenia np. do oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w którym pierwszy wolny termin na zabieg nadgarstka to dzień 10 sierpnia 2016 r., natomiast na zabieg ręki  to dzień 12 października 2016 r. ?
Odpowiedź: Świadczeniodawca prowadzi listę oczekujących z dokładnością do komórki organizacyjnej, w której udzielane są świadczenia. W związku z tym pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia powinien być określany do komórki organizacyjnej, a nie na poszczególne świadczenia w tym oddziale. Podawany pierwszy wolny termin do oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej powinien być możliwy do zaproponowania zarówno dla pacjenta, który zgłosił się na zabieg nadgarstka jak i na zabieg ręki na który kolejka jest dłuższa, jak i na który czas oczekiwania jest krótszy. W przedstawionym przykładzie powinien to być zatem 12 października 2016 r.

Pytanie 24: Jak powinien być określony pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia w przypadku zdrowia psychicznego, w sytuacji gdy w poradni udzielane są świadczenia przez lekarza psychiatrę, psychologa i psychoterapeutę, do których jest różny czas oczekiwania ?
Pierwszy wolny termin udzielenia świadczenia powinien być określony do komórki organizacyjnej, a nie na poszczególne świadczenia w tej poradni (porada psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty). Podawany pierwszy wolny termin do poradni zdrowia psychicznego powinien być możliwy do zaproponowania zarówno dla pacjenta, który zgłosił się do lekarza psychiatry, psychologa czy psychoterapeuty, na który kolejka jest dłuższa, jak i na który czas oczekiwania jest krótszy, tj. informacja o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia powinna odnosić się do wszystkich świadczeń realizowanych w danej komórce organizacyjnej. Świadczeniodawca powinien przekazywać pierwszy wolny termin do komórki organizacyjnej,  który jest tożsamy z pierwszy wolnym terminem na świadczenia udzielane przez specjalistę, do którego na wizytę trzeba czekać najdłużej.

Pytanie 25: Świadczeniodawca realizuje świadczenia w 3 komórkach organizacyjnych, z różnym harmonogramem pracy np. w 2 komórkach organizacyjnych (poradni dermatologicznej i okulistycznej) świadczenia udzielane są od poniedziałku do piątku, natomiast w 1 komórce organizacyjnej (poradni położniczo-ginekologicznej) tylko w czwartki. Czy świadczeniodawca informacje o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia do poradni położniczo-ginekologicznej powinien określić wg stanu na czwartek i przekazać najpóźniej w następny czwartek, czy powinien przekazać stan na czwartek najpóźniej w poniedziałek ? Czy określając dni robocze należy odnosić się do konkretnego miejsca udzielania świadczeń, czy do dni roboczych świadczeniodawcy?Odpowiedź:Świadczeniodawca powinien określać i przesyłać do właściwego ze względu na miejsce udzielania świadczeń oddziału wojewódzkiego NFZ informacje o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia wg dni roboczych w odniesieniu do danego miejsca udzielania świadczeń.  W przywołanym przykładzie świadczeniodawca ma obowiązek określać ww. informacje dla poradni położniczo-ginekologicznej wg stanu na czwartek i przekazać je najpóźniej w następny czwartek.


źródło Pomorski NFZ : http://www.nfz-gdansk.pl/dla-swiadczeniodawcy/komunikaty-kolejki-oczekujacych/pytania-i-odpowiedzi,5028

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #40 dnia: Marca 27, 2017, 15:31:45 pm »
No dobra, i w moim OW poinstruowali mnie, że liczy się ostatni dzień roboczy komórki, ale do tej pory nie miałem żadnych błędów.
No i chyba ta definicja ostatniego dnia roboczego wynika z poprawek przez Kamsoft, gdyż odnoszę wrażenie że nie do końca jest zrozumiała.
Otrzymałem informację, że w przypadku pracy poradni wt,śr,cz wysyłam wg stanu na czwartek, ale najpóźniej w poniedziałek. Pytam się więc czym różni się dzień roboczy w przypadku stanu od dnia roboczego w przypadku wysyłki, ale dalej dostaję odpowiedź, że robię wg stanu na czwartek a wysyłam najpóźniej w poniedziałek...

Dodatkowo wg nich ten komunikat to jest tylko przykład: http://nfz-bydgoszcz.pl/artykul/95/1260/obowiazek-przekazywania-danych-o-pierwszym-wolnym-terminie-od-1-stycznia-2015-r-2015-01-02

W przykładach podaje się słowo "przykład" a tu wyraźnie wskazane są daty.

STM pracuje od pn do pt. Wysyłam w poniedziałek stan na piątek 24.03, utworzone w piątek 24.03 i nadal mam, że nie w terminie.
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline cocolinko

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 16
  • Mazowiecki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #41 dnia: Marca 27, 2017, 16:01:03 pm »
Ustaw datę na 26.03.2017 i zobacz wtedy

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #42 dnia: Marca 27, 2017, 16:05:45 pm »
Przy dacie 26.03 na TAK mam tylko dzieci, które są pn,wt,śr sprawozdane w środę 22.03.
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

Offline cocolinko

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Pomógł? 16
  • Mazowiecki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #43 dnia: Marca 27, 2017, 16:09:00 pm »
hmm. Skoro dzieci są ok to może tel do NFZ rozwieje wątpliwości bądź mail. kolejki@nfz-warszawa.pl
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2017, 16:16:02 pm wysłana przez cocolinko »

Offline cilazapril

  • Sponsorzy Forum
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1619
  • Pomógł? 128
  • Mazowiecki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #44 dnia: Marca 28, 2017, 16:05:00 pm »
napisałem, cisza :) za to otrzymałem komunikat o nie wywiązaniu się :)
Nie ma nic za darmo. Darmowa jest tylko śmierć, choć i ona kosztuje przecież życie.

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 141
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 7
  • Kropka Użytkownicy online:

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]