collapse

Reklama


Autor Wątek: PWT nowe zasady/interpretacja  (Przeczytany 16884 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 09, 2017, 22:07:12 pm »
@dobie
w zakresie tej poradni która pracuje do soboty włącznie spróbuj wysłać pierwszy wolny termin w tym tygodniu w sobotę wg stanu na sobotę.Potem wyślij 20.03.2017 wg stanu na 18.03.2017. Wyświetl na SZOI zestawienie obejmujące 18.03.2017 i zobaczysz, że kolejka niby nie została przesłana. Te zestawienia są nic nie warte, a w trakcie konkursu jak zechcą się czegoś przyczepić, to się przyczepią.

Offline dobie

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 371
  • Pomógł? 8
  • Podlasie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 10, 2017, 14:08:24 pm »
@karolweksler

Pewnie masz rację, bo nawet nie wiem poco oni to robia.
Faktem jest to że od stycznia listy mam puste na szoi, więc chyba działa. Nie wyświetlaja się żadne zaległości.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 10, 2017, 19:45:15 pm »
A w K-P podobno mamy robić po staremu - tj. niezależnie czy poradnia pracuje do czwartku czy do piątku stan robimy na piątek i wysyłamy do poniedziałku.
Tak ustaliła telefonicznie najkompetentniejsza osoba jaką znam (J.S.)  jeśli nie patrzę w lustro :)

U nas od komunikatu z 2 stycznia 2015 nie było już innych informacji na ten temat i od początku wysyłałem kolejki stan na piątek w poniedziałek nawet dla poradni pracującej od wtorku do czwartku. A komunikat wyraźnie wskazywał na piątki jako ostatnie dni robocze bez uzależniania harmonogramu pracy poradni.

W Podlaskim OW wysyłam kolejki wg takiego schematu:
za oodziały: w każdy piątek i poniedziałek (bo oddziłaly pracują 7dni)
za poradnie: w czwartek (jak pracuje do czwartku), piątek (jak pracuje do piatku), w poniedziałek (jak pracuje w sobotę - z datą sobotnią).
(...)

a od kiedy tak robisz? od dawna czy w związku z ostatnimi interpretacjami na stronach niektórych oddziałów?
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2017, 19:46:54 pm wysłana przez mpi »

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 10, 2017, 23:13:53 pm »
Ktoś pracował do soboty i wysyłał PWT wg stanu na piątek? Jak będziecie odpowiadać w ankietach przy okazji konkursów na pytanie o to czy terminowo przesyłaliście PWT?

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 11, 2017, 03:40:47 am »
Chyba zaczynasz wpadać w panikę  ;D
Cytuj
Kryterium "jakość - wyniki kontroli" jest spełnione, jeżeli nieprawidłowość dotyczy umowy realizowanej w dniu
złożenia oferty w ramach danego zakresu świadczeń i w ramach obszaru, którego dotyczy postępowanie, oraz została stwierdzona w postępowaniu kontrolnym zakończonym wystąpieniem pokontrolnym lub w trakcie monitorowania, o którym mowa w art. 107 ust. 5 pkt 12 ustawy o świadczeniach.

Jak dla mnie to te pytania nie są formą "czynnego żalu" tylko stwierdzeniem faktów przez NFZ jeśli była kontrola (dopisek "tylko na podstawie kontroli") lub podczas monitorowania / kontroli w pozostałych przypadkach. Nie wiem tylko co to jest monitorowanie...

Mnie natomiast zastanawia coś innego. W AOS jest punkt
Cytuj
Brak ważnej pozytywnej opinii, o której mowa w art. 95d u st. 2 u stawy o świadczeniach - dotyczy podmiotu wykonującego działalność leczniczą lub jednostek lub komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa podmiotu wykonującego działalność leczniczą utworzonych po dniu 29 czerwca 2016 r. lub inwestycji wszczętej po tym dniu, przy pomocy których mają być udzielane świadczenia opieki zdrowotnej objęte przedmiotem postępowania.

Znalazłem ten artykuł i z tego co rozumiem to mogę sobie utworzyć nową komórkę np. ginekologiczno-położniczą, wpisać do rpwdl i przyjmować (powiedzmy że prywatnie bo nie było konkursu). Jednak jeśli ją założyłem po 29 czerwca 2016 to NFZ spyta o opinię celowości utworzenia tej komórki, a opinia ta kosztuje 4000zł, a pewności czy dostanę kontrakt nie mam.
Brak tej opinii to 8 punktów plecy. Dodając do tego że za ciągłość można dostać aż 10 punktów (5 za obecne udzielanie i 5 za udzielanie 10 lat). To nowy świadczeniodawca ma w plecy 18 punktów na starcie.

Ale nie zmieniajmy tematu. Chyba trzeba założyć nowy dział Kontraktowanie 2017 bo czuję że sporo dyskusji będzie :)
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2017, 03:43:14 am wysłana przez mpi »

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 11, 2017, 15:52:33 pm »
Chodzi mi o:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160001372
strona 455
Cytuj
Tabela nr 2 ? LECZENIE STOMATOLOGICZNE ? CZĘŚĆ WSPÓLNA
Nieprzekazanie wymaganych informacji o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia, co najmniej za cztery okresy sprawozdawcze (tygodniowe) w okresie 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc obejmujący termin złożenia oferty, lub przekazanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym.

Tutaj nie ma dopisku "tylko na podstawie kontroli" (który rozumiem tak, że musi przyjść NFZ na kontrolę i stwierdzić nieprawidłowość). Chodzi mi o to jak odpowiedzieć na przytoczony punkt w ankiecie w sytuacji, gdy sprawozdawało się PWT wg stanu na piątek w sytuacji gdy poradnia pracuje do soboty włącznie.
Moje wątpliwości budzą nowe interpretacje niektórych OW NFZ co do tego kiedy należy przekazywać PWT (patrz komunikat Warszawy w pierwszym poście).
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2017, 15:55:40 pm wysłana przez karolweksler »

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 11, 2017, 19:31:33 pm »
Tylko przeczytaj cały dokument a nie tylko kawałek ;)

Na początku są definicje i tam jest fragment, który zacytowałem wyżej. Dlatego według mnie tych odpowiedzi nie dajesz od siebie w formie "czynnego żalu", tylko w wyniku kontroli lub "monitorowania".

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 11, 2017, 20:03:09 pm »
Czyli wg Ciebie w tym przypadku:
Cytuj
Niezasadne ordynowanie leków lub wyrobów medycznych, lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego ? tylko na podstawie kontroli.
NFZ powinien pokazać problem w trakcie kontroli.

A w tym przypadku:
Cytuj
Tabela nr 2 ? LECZENIE STOMATOLOGICZNE ? CZĘŚĆ WSPÓLNA
Nieprzekazanie wymaganych informacji o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia, co najmniej za cztery okresy sprawozdawcze (tygodniowe) w okresie 12 miesięcy poprzedzających o 2 miesiące miesiąc obejmujący termin złożenia oferty, lub przekazanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym.

NFZ powinien pokazać problem w trakcie kontroli lub monitorowania (np. komunikat na SZOI).

Czyli jeśli ktoś dostał komunikat na SZOI, że powinien wysyłać PWT inaczej niż wysyła (w soboty a nie w piątki skoro pracuje do soboty) podczas gdy ktoś całe życie wysyłał PWT w piątki, to już łapie się pod monitorowanie i powinien zaznaczyć w ankiecie "tak" przy wyżej wymienionym punkcie dotyczącym PWT?

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 11, 2017, 21:57:36 pm »
Właśnie tak mi się wydaje. W ten sposób rozumiem te wyjaśnienia, które zacytowałem. I jest to logiczne bo jaki sens byłoby zadawanie pytania, czy niesłusznie pobierałeś opłaty od świadczeniobiorców?
Sorry ale jeśli jest ktoś kto bierze kasę od pacjentów w ramach przyjęć na NFZ to według mnie są małe szanse żeby zaznaczył to w ankiecie :)
 
Problem polega tylko na tym, że nie wiem co to jest "monitorowanie" - czy komunikaty na SZOI to monitorowanie? A może jakieś pismo musi być - odpowiednik protokołu pokontrolnego żeby uznać za monitorowanie?

A dostałeś taki komunikat na SZOI? Jaki OW? Myślę, że powinieneś to wyjaśnić ze swoim OW. Ważne jest to czy oni Ci dali info dopiero teraz a od początku mieli taką interpretację, czy to przez nowe wytyczne Centrali.
Ja trzymam się pierwszego komunikatu naszego OW (i podobno go podtrzymują, ale chyba sam zadzwonię i potwierdzę) gdzie wyraźnie był podany termin przygotowania piątek, termin wysłania poniedziałek. Co prawda ja jestem w lepszej sytuacji gdyż jedną poradnię mam wt,śr,czw więc teoretycznie stan na czwartek wysłana we wtorek. Stan był na piątek - a właściwie nie stan tylko według komunikatu data przygotowania informacji a stan logiczne jest że z czwartku, a wysyłana w poniedziałek czyli wcześniej niż potrzeba.
Dodatkowo ja będę się podpierał tym, (jeśli kiedykolwiek powstanie problem) że świadczeniodawca pracuje pn-pt a więc ostatnim dniem roboczym dla świadczeniodawcy jest piątek. Kolejki nie przygotowuje komórka, ani to nie komórka odpowiada za brak jej wysłania (kara jest na świadczeniodawcę), więc logiczne jest że dla świadczeniodawcy ostatnim dniem roboczym jest piątek.

Ale Ty masz inną sytuację...

Offline karolweksler

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3071
  • Pomógł? 222
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 12, 2017, 00:01:30 am »
Ja to też tak rozumiem. Brakuje mi definicji "monitorowania" wg ustawy. I definicji "dnia roboczego" bo to bywa interpretowane na wiele różnych sposobów (większość ludzi interpretuje dni robocze jako poniedziałek-piątek chyba, że piątek to np. 06 stycznia; niektórzy interpretują ostatni dzień roboczy jako sobotę, a niektóre OW NFZ interpretują ostatni dzień pracy wg zgłoszonego harmonogramu).

Mazowiecki i Podlaski NFZ dotąd sprawdzał tylko to czy raz w tygodniu została przekazana informacja o PWT - bez względu na zgłoszony harmonogram, urlopy itp. Teraz piszą to co widać w poście otwierającym temat - żeby przekazywać dane ostatniego dnia roboczego wg zgłoszonego harmonogramu.

Przepisy mówią:
Cytuj
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000192&min=1
4.39) Świadczeniodawcy przekazują dane, o których mowa:
1) w ust. 2 pkt 1 i 2 ? co miesiąc, nie później niż w terminie dziesięciu dni od zakończenia miesiąca;
2) w ust. 2 pkt 3 ? co najmniej raz w tygodniu; w przypadku przekazywania raz w tygodniu informacja powinna być sporządzona według stanu na ostatni dzień roboczy każdego tygodnia i przekazana najpóźniej następnego dnia roboczego od ostatniego dnia roboczego tygodnia.

Cytuj
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160001793&min=1
4. Świadczeniodawca przekazuje co najmniej raz w tygodniu oddziałowi wojewódzkiemu Funduszu właściwemu ze względu na miejsce udzielania świadczeń informację o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia.

Wcześniej wszystko było w porządku gdy ktoś wysyłał raz w tygodniu PWT - również w przypadku szpitali, które wysyłały w piątki wg stanu na piątek i tak mówił NFZ, że jest OK (no bo działy administracyjne szpitala które wysyłają PWT pracują zwykle do piątku włącznie, a w soboty i niedziele - nie). Teraz są komunikaty NFZ, że w przypadku szpitali powinno się wysyłać PWT wg stanu na niedzielę najpóźniej w poniedziałek. To samo dotyczy świadczeniodawców poradnianych. W międzyczasie był komunikat na SZOI i pasuje to do "monitorowania" i żeby w ankiecie odpowiedzieć "tak - były błędy" i żeby był minusowy punkt.
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2017, 00:08:35 am wysłana przez karolweksler »

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 12, 2017, 00:38:49 am »
Tak naprawdę nie znam przepisu, który definiuje dni robocze i chyba takiego nie ma.
Nawet w przypadku pracowników dniami wolnymi są niedziele i święta. A soboty wynikają tylko dlatego, że tak się utarło. Wg. KP musi być przeciętnie 5 dniowy tydzień pracy więc czy to będą soboty czy poniedziałki jest to obojętne. Może być nawet tak, że mam 4-5 dni wolnych a potem 3 tygodnie pracuję po 6 dni.

Ja myślę, że chyba się za bardzo przejmujesz. Jeśli komunikat który dostałeś to ten co na początku to chyba dostali go wszyscy i to są raczej informacje/interpretacje dla wszystkich bo pewnie takich jak Ty jest wielu.

Sam fakt przedstawiania takiego pisma świadczy o tym, że nie dla wszystkich było to jasne więc precyzują jak należy wszystko interpretować.

Offline dobie

  • Super Specjalista
  • ****
  • Wiadomości: 371
  • Pomógł? 8
  • Podlasie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 13, 2017, 07:36:57 am »
@mpi

Robię tak od połowy stycznia, jak zauważyłem, ze sa braki, zrobiłem telefon do NFZ, tak mnie poinstruowano i tak robię.

Offline mpi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3356
  • Pomógł? 116
  • Kujawsko-Pomorskie
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 13, 2017, 09:53:26 am »
No dobra, i w moim OW poinstruowali mnie, że liczy się ostatni dzień roboczy komórki, ale do tej pory nie miałem żadnych błędów.
No i chyba ta definicja ostatniego dnia roboczego wynika z poprawek przez Kamsoft, gdyż odnoszę wrażenie że nie do końca jest zrozumiała.
Otrzymałem informację, że w przypadku pracy poradni wt,śr,cz wysyłam wg stanu na czwartek, ale najpóźniej w poniedziałek. Pytam się więc czym różni się dzień roboczy w przypadku stanu od dnia roboczego w przypadku wysyłki, ale dalej dostaję odpowiedź, że robię wg stanu na czwartek a wysyłam najpóźniej w poniedziałek...

Dodatkowo wg nich ten komunikat to jest tylko przykład: http://nfz-bydgoszcz.pl/artykul/95/1260/obowiazek-przekazywania-danych-o-pierwszym-wolnym-terminie-od-1-stycznia-2015-r-2015-01-02

W przykładach podaje się słowo "przykład" a tu wyraźnie wskazane są daty.

Offline PiotrSz

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3279
  • Pomógł? 108
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 13, 2017, 10:16:23 am »
A ja dalej robię kolejkę tygodniową (PWT) w poniedziałki ze stanem na poniedziałek.
Żadnego komunikatu ani ostrzeżeń nie było.. ale to Małopolska.

Pozdrawiam

Offline 09061303

  • Global Moderator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3027
  • Pomógł? 321
  • Podkarpacki OW
Odp: PWT nowe zasady/interpretacja
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 13, 2017, 10:49:50 am »
@PiotrSz
To jedna z przychodni spod małopolskiego NFZ nie miała ostrzeżeń, ale dostała telefon z działu kolejek. Twoja wersja by wtedy nie przeszła.
Kliknij pomógł, jeślim pomógł :-)

 

* Szukaj


* Kto jest on-line

  • Kropka Gości: 85
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Nie ma żadnego użytkownika on-line.

Reklama

* Aktywni

Paweł Paweł
9290 Wiadomości
mpi
3356 Wiadomości
PiotrSz
3279 Wiadomości
Michał Michał
3173 Wiadomości
karolweksler
3071 Wiadomości
09061303
3027 Wiadomości
Edward_B Edward_B
2935 Wiadomości
Bartosz Bartosz
2375 Wiadomości
maciek777 maciek777
2200 Wiadomości
cilazapril cilazapril
1619 Wiadomości

Reklama

Postaw mi kawę na buycoffee.to/forumpps

Reklama

Style:3: index (domyslny), Portal (default), Display (default).
Pod-szablony:8: init, html_above, body_above, portal_above, main, portal_below, body_below, html_below.
Pliki językowe:8: SPortal.english (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), SPortal.english (domyslny), index+Modifications.english (domyslny), index+Modifications.polish-utf8 (domyslny), SPortal.polish-utf8 (domyslny), index.english (domyslny), index.polish-utf8 (domyslny).
Arkusze stylów:1: portal (default).
Uwzględnione pliki:15 - 738KB. (pokaż)
Użytych zapytań: 28.

[Pokaż zapytania]